Miluj blížneho svojho

• USA Love Thy Neighbor
všechny plakáty
Slovensko, 2010, 53 min

Illioplius odpad!

Toto dielo má bližšie k reklamnému spotu ako k dokumentárnemu filmu. Ani sa len nesnaží tváriť nestranne, čo je síce obdivuhodné za tú odvahu, no ako dokument sa tak veľmi zhadzuje. Tento film sa snaží objasniť súvislosti s uskutočneným „dúhovým pochodom“ na podporu homosexuality a presadenia niektorých homosexuálnych návrhov do slovenskej legislatívy. Odporcovia tohoto pochodu sú tu vykreslení ako bigotní katolíci, neonacisti a starí ľudia s malým množstvom vedomostí o homosexualite. Naopak, prívrženci pochodu boli znázornení ako mladí a otvorení ľudia, umelci a intelektuáli, a cudzinci z akože vyspelých krajín Západu, čo vnímam ako tendenčné. Táto zaujatosť je pochopiteľná, pretože tento „dokument“ je v podstate prostriedkom politickej propagandy. Mal som tú česť byť na premietaní filmu aj s fyzickou prítomnosťou aspoň dvoch organizátorov predmetného pochodu, takže sa dá povedať, že čiastočne vidím aj „poza“ film samotný. Z hľadiska technického mi ešte nedá nespomenúť často nekvalitný zvuk, konkrétne nezreteľné vyjadrenia niektorých účinkujúcich. Celkovo mi ten film nedáva žiaden dôvod na udelenie čo len jednej hviezdy. ()