Miluj blížneho svojho

• USA Love Thy Neighbor
všechny plakáty
Slovensko, 2010, 53 min

Illioplius odpad!

Toto dielo má bližšie k reklamnému spotu ako k dokumentárnemu filmu. Ani sa len nesnaží tváriť nestranne, čo je síce obdivuhodné za tú odvahu, no ako dokument sa tak veľmi zhadzuje. Tento film sa snaží objasniť súvislosti s uskutočneným „dúhovým pochodom“ na podporu homosexuality a presadenia niektorých homosexuálnych návrhov do slovenskej legislatívy. Odporcovia tohoto pochodu sú tu vykreslení ako bigotní katolíci, neonacisti a starí ľudia s malým množstvom vedomostí o homosexualite. Naopak, prívrženci pochodu boli znázornení ako mladí a otvorení ľudia, umelci a intelektuáli, a cudzinci z akože vyspelých krajín Západu, čo vnímam ako tendenčné. Táto zaujatosť je pochopiteľná, pretože tento „dokument“ je v podstate prostriedkom politickej propagandy. Mal som tú česť byť na premietaní filmu aj s fyzickou prítomnosťou aspoň dvoch organizátorov predmetného pochodu, takže sa dá povedať, že čiastočne vidím aj „poza“ film samotný. Z hľadiska technického mi ešte nedá nespomenúť často nekvalitný zvuk, konkrétne nezreteľné vyjadrenia niektorých účinkujúcich. Celkovo mi ten film nedáva žiaden dôvod na udelenie čo len jednej hviezdy. ()

Časové pásmo bylo změněno