Narodil se jako dívka

• Velká Británie The Boy Who Was Turned into a Girl
Velká Británie, 2000, 75 min

16-ti letý Jon je typický dospívající chlapec a to ve všech ohledech, kromě jediného - narodil se jako dívka. Sledujeme matku a syna první tři měsíce jejich nového života. Pro Jona jsou nynější změny velice pozitivní, je to přesně to, co si přál. Pro jeho matku to znamená vyrovnat se se ztrátou své dcery. Chlapec, který se narodil jako dívka, je citlivý a velice dojemný film o jednom teen., odhodlaném být pravdivý sám k sobě za podpory své matky... (oficiální text distributora)

Phobia

Jsem transka a myslím, že na mě lidi divně koukají, fňuk! Mladší spolužáci se mi pošklebují, fňuk! Všichni mi ubližujou a nikdo mě nemá rád, fňuk! Mám to tak těžké, fňuk! Fňuk! Fňuk!! FŇUk!!! Takový byl veskrze otravný dokument o pohlavně zmatené dívčině Jonathanovi. Brzy jsem jeho bulení a mindráků měla plné zuby - navzdory faktu, že přesně chápu její problémy. Teda ne, že bych v dětství toužila mít místo pulinky bimbáska (kdo by něco tak směšného a ošklivého chtěl?!), ale ještě na střední škole měli spoluobčané s ohledem na můj oděv, účes, chování i zájmy problém rozeznat, jestli čůrám vestoje nebo vsedě. Dodneška nosím garderóbu, co by na chlapech nebyla nijak nápadná, v životě jsem nestála na vysokých podpatcích, nesnáším šperky, šminky se s mojí držkou potkají jen výjimečně, stříhám se sama, nikdy jsem nebyla na kosmetice a vůbec mě to nesere! Rozhodně nepolezu sebelítostivě cintat pentli do televize: berte mě jaká jsem, nebo si polibte prdel hned po velké potřebě! Snad Jonathan dospěje ve vyrovnaného jedince a nebude dál svými komplexy "oblažovat" okolí a už vůbec ne televizní diváky. 30% ()