Vítejte v nanosvětě

(festivalový název) (seriál)
  • Francie Bienvenue dans le nanomonde
všechny plakáty

Vítejte v nanosvětě je názov francúzskeho dokumentárneho cyklu, ktorý odhaľuje svet nášmu zraku neprístupný. Ako by sme aj mohli pozorovať voľným okom svet existujúci v merítku miliardtiny metra? V merítku tak malom, že tam platia iné zákony – konkrétne kvantovej fyziky. Prvá časť s názvom Od mikro k nano nám ukáže, že mikrosvet patrí 20. storočiu. Nasledujúce storočie je v znamení prípony nano. Už teraz patrí nanoveda k najprogresívnejším oblastiam. Preto nie je prekvapujúca suma pohybujúca sa v miliardách dolárov, ktorú štáty investujú do jej výskumu. Ak sa chceme niečo dozvedieť o fungovaní a histórií nanosveta, musíme tak podniknúť cestu letom-svetom za špičkovými vedcami v oblasti nanovedy, z ktorých mnohí za svoje úsilie obdržali Nobelovu cenu. Dokument sprístupňuje ich poznatky zrozumiteľnou formou aj pre vedeckých laikov. Všetko začalo mikroskopom, ktorý dokázal nie len vizualizovať atómy, ale aj ich premiestniť. Momentálne narážame na vlastné technologické limity: vyrobenie listu papiera atóm po atóme by nám trvalo 13 miliárd rokov. No súčasný pokrok naznačuje, že myšlienka vytvárania objektov pomocou nanotechnológie nie je len vedeckou fantáziou, ale otázkou času. (Academia Film Olomouc)