Got the Facts on Milk?

Dokumentární

USA, 2008

Shira Lane

Shira Lane

Dokument šokující jen na první pohled. Protože všechny informace, které v něm zazní, každý normální člověk, který se zajímá o to, co jí a pije, jednoduše ví. Naskýtá se nám tu půldruhé hodiny dlouhý průřez rozhovory odborníků, kteří předkládají jeden důkaz za druhým, kterak je pití mléka škodlivé pro lidský organismus či jako ekologická zátěž krz chování dobytka. Jako kontrast tu máme sérii odpovědí respondentů, kteří ani nevedí, že kráva aby mohla dávat mléko, musí být březí, tele jí seberou atd, takže se dozvíme, že mléko je zdravé na kosti a zuby a veškéré znalosti berou o rodičů a z reklamy. Nikoho tak nepřekvapí, že se o všech zdravotních problémech způsobených mlékem mlčí. Vlastně celé je to strašně logické, takže jediné co logické není, je otázka, proč se mléčnému průmyslu tak daří, když si každý může zjistit dostatek informací a přistupovat tak k vlastnímu zdraví, etickému a ekologickému způsobu života informovaně a zodpovědně. Žeby mlékárenská lobby v čele s dlouholetou tradicí v celém minulém století, požehnaná vládou i zdravotnickým průmyslem, byla tak silná a lidé tak hloupí? Nebo se jen kutálí dostatek peněz do těch správných kapes a společnost je jen klasicky apatická a lhostejná? Od každého trochu.(18.9.2016)