Ája Vrzáňová

Scénář:

Aleš Ulm

Účinkují:

Ája Vrzáňová

Vyprávění naší první mistryně světa v krasobruslení, která našla své životní štěstí za oceánem... Legendární sportovkyně Ája Vrzáňová (*16. 5. 1931 – †30. 7. 2015) zavítala při své návštěvě Prahy se štábem České televize na zimní stadion na Štvanici, aby zavzpomínala na své životní osudy. Právě na tomto místě ve svých sedmi letech odstartovala vítězstvím v bruslařském závodu svoji hvězdnou kariéru. O pár let později vystupovala v dětské lední revue a krasobruslařským tréninkům se věnovala i během války. Roku 1947 získala titul mistryně republiky a o dva roky později poprvé zvítězila na mistrovství světa. Na závody se připravovala v Londýně, kde žila v anglické rodině. Rodiče ji v té době nabádali, aby v zahraničí zůstala. Když se nahoře rozhodlo, že by měla odjet do Moskvy učit děti krasobruslení, dala jim Ája Vrzáňova za pravdu a zvolila emigraci. Usadila se v Americe, kde se stala hvězdou ledních revuí pod jménem Aja Zanova. Žila v Hollywoodu a nakonec se provdala za restauratéra Pavla Steindlera, s nímž v New Yorku provozovala restauraci s českou kuchyní. V roce 2009 byla uvedena v Los Angeles jako první česká krasobruslařka do Síně slávy. (Česká televize)