Jiří Kylián: Zapomenuté vzpomínky

(TV film)
  • Velká Británie Jiri Kylian: Forgotten Memoirs
Velká Británie, 2011, 53 min

Portrét vynikajícího českého tanečníka a choreografa, který získal světové renomé zejména jako dlouholetý ředitel Neederlands Dans Theater. Pořad získal cenu Český křišťál na 48. mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 2011.  Tento dokument oslavuje a přibližuje život a dílo jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších choreografů naší doby. Kyliánův choreografický styl a jeho lidské názory jsou hluboce zakořeněny v jeho rodném Československu a byly formovány poválečnou historií Evropy, která ho zavála z Prahy do Londýna, pak do Stuttgartu a nakonec do Haagu, kde vedl Holandské taneční divadlo plné čtvrtstoletí. Vyvážená struktura, celistvost a skromnost tohoto intimního dokumentárního portrétu nás zavádí do osobního příběhu, báječné ironie a udivující zručnosti velkého umělce. (oficiální text distributora)

sehe

Jiri Kylian je taký česky klenot na ktorého choreografie sa divate so zatajenym dychom,ale v tomto dokumente aj jeho slova hltate a mám pocit,že ani spisovateľ by nevedel krajšie vypovedať o svojich pocitoch a jeho úcte k tanecnikom. ()