Reklama

Reklama

Harpyje - lovec opic

(TV film)
  • Česko Příroda: Dravci požírající opice (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2010, 49 min

Obsahy(1)

Harpyje pralesní je nejmocnější dravý pták, který loví opice v korunách džungle. Filmař Fergus Beeley doprovází jedno mládě harpyje na životní cestě od narození až po dospělost. (Viasat)

Zajímavosti (3)

  • Dospělá samice harpyje je až o 1/3 větší než samec, váží 6 až 9 kg (v zajetí dokonce i 12 kg), kdežto samec pouhých 5 kg. Tito dravci jsou 1 metr velcí a rozpětí jejich křídel může přesáhnout 2 metry. Jejich velmi ostrý zobák je až 6 cm dlouhý. Dokáží ulovit i 9 kg těžkou potravu. (Inferion7)
  • V dokumentu se setkáme se skřečky. Jsou to velké mouchy, které kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy a požírají tkáň hostitele. Velký počet těchto larev dokáže zabít mládě harpyje. (Inferion7)
  • Lovcem opic je harpyje pralesní (Harpia harpyja), která loví vřešťany rezavé (Alouatta seniculus), malpy plačtivé (Cebus olivaceus) a lenochody hnědokrké (Bradypus variegatus). V jejich okolí žije mnoho vlhovců červenohřbetých (Cacicus haemorrhous), ale i dravci kondoři větší (Cathartes melambrotus) i jiní pestrobarevní ptáci (tukani Arassari, papoušci). V dokumentu můžeme také spatřit netopýry, bojovné mravence, různě velké pavouky a kraba. (Inferion7)

Reklama

Reklama