Bez proudu (festivalový název)

Black Out

Dokumentární / Rodinný

Velká Británie, 2012, 47 min

Eva Weber

Kat Mansoor

Dobré téma "nůžek" otvírajících se i přes (tak široce vykreslenou) snahu těch dole "nepropadat se níže". Ovšem děsně rozvleklé - jako by se snímek skládal ze dvou filmů: jeden dokumentárně reportážní, tvořený monology přeplněné stížnostmi, druhý pak z melancholických snímků, které pasují do libovolné země třetího světa. Vidět to coby 2 nezávislé dokumenty, tak jsem mnohem radši. PS: Ač si Guinejci v tomto filmu neustále stěžují na chudobu, oproti Indii jsou na tom (materiálně - alespoň dle toho, co jsem zahlédl v tomto filmu) velmi dobře!(4.5.2013)

Většina dokumentů trpí, ať už v jednom nebo druhém směru, radikální nevyvážeností mezi námětem a filmovým zpracováním. Bez proudu není výjimkou. Je to velmi kvalitně natočený dokument o slabším tématu, které sice nabízí možnost přesahu, nicméně režisérka jej nevyužívá. A tak až vyjdete z kina, zůstanou vám v mysli vzpomínky na spoustu krásných obrazů, lehkost střihu, ale když se vás někdo zeptá: "O čem to bylo?" uvědomíte si, že už ani nevíte, že vás to prostě nezaujalo.(3.3.2013)

Z promítání jsem si odnesl pocity podobného ražení jako Jacques1 - ale tu radikální nevyváženost bych viděl přesně opačně. To téma, které se avizuje v anotaci, je zajímavé dost a nabízí spoustu možností pro dobré zpracování. Režisérka byla však, podle mého názoru, tímto tématem natolik "opilá", že se ani jednou nezastavila a neřekla si: "Dává to smysl jako celek, říkám tím něco?" Takhle je to jen dobře sestříhaná změť různých výjevů z života v guinejské Conakře s několika monology, z nichž přinejmenším ten učitelův mi přišel úplně mimo původní záměr filmu ("Nechtěl jsem být učitelem, ale nemůžu to vzdát, jak bych živil rodinu?"). Kdyby to bylo skutečně o tom, o čem se píše v anotaci, rozhodně bych hodnotil výš, protože to téma potenciál zaujmout opravdu má.(11.3.2013)

Film v podstatě jen ukazuje fakt, že v Cornakry mají problém s elektrickým proudem a kvůli tomu se hodně studentů po nocích chodí učit na letiště, kde je osvětlení. Nejde však příliš do hloubky v hledání důvodů a souvislostí tohoto problému a ani neukazuje možné řešení.(13.3.2013)