Vyrůstat ve větru

(festivalový název)
  • Írán Rouyidan Dar Bad (více)
všechny plakáty

Talentovaný student Aslan je příslušník kočovného kmene, který se potýká s problémy a chystá se na migraci. Aslanův otec ale synovo nadšení ze vzdělání nesdílí a rád by ho viděl ideálně jako pasáčka ovcí. Podaří se chlapci splnit závěrečnou zkoušku a zlomit tak otcovský odpor? Třetí snímek íránského režiséra Rahbara Ghanbariho odhaluje pravidla, zvyklosti a hierarchii kočovného kmene a zároveň poetiku i překážky nomádského stylu života. (Febiofest)

Hannibal92

Takovýhle film se nedá hodnotit úměrně nějakým trhákům typu Inception, Django, nebo Avatar. Tohle je prostě úplně jiný kafe. Asi do půlky filmy jsem přemýšlel jestli je film z minulosti (klidně i 100-200 let) nebo z přítomnosti, ale po scénně s LCD televizí přivázané na boku osla, už bylo docela jasno. I když by si takovéhle filmy u nás nikdy nenašly žádnou, nebo jen hodně malou fanouškovskou základnu, rozhodně není na škodu se občas na něco takovýho (třeba z Íránu) podívat, protože je to opravdu zajímavý. Rozhodně to takovýhle kočovný kmen pastevců nemá ani v dnešní době vůbec snadné a dost se divím, že jim takový život ani nijak extra nevadí (nebo se tak aspoň ve filmu všichni kromě Aslana tváří). Určitě by jim všem dost pomohlo zavedení povinné školní docházky aspoň na pár let. [FebioFest - Cinestar Anděl - 16.3.2013] ()