Nejdelší polibek

(festivalový název)
  • Kanada The Longest Kiss (více)

V roce 2011 se v Súdánu konalo referendum, které umožnilo rozdělit stát na dvě části – jižní, převážně křesťanskou a severní, muslimskou, která se v posledních letech stále více radikalizuje. Na pozadí této historické události vypráví režisérka Alexandra Sicotte-Levesque příběh šesti mladých Súdánců a Súdánek snažících se pochopit a definovat svou národní identitu. Ve sklíčené atmosféře Chartúmu, v táborech pro utečence či v Jubě, novém hlavním městě Jižního Súdánu, se odehrávají velká i zcela běžná dramata lásky, touhy a snů o lepším životě. (Jeden svět)

Widlicka4

Trošku nevyužitá šance, řekl bych. Problémem filmu je jeho značná roztříštěnost jako důsledek poskládání šesti samostatných příběhů bez jakékoliv vzájemné vazby do jednoho celku. Vyzněním dokumentu je tak poměrně vágní zjištění "nějak jsme žili v jednotném Súdánu a nějak budeme žít i po rozdělení Súdanu". Na otázku pochopení a definování národní identity mladých Súdánců ale takové zjištění bohužel nestačí. Z mého pohledu pak dokument příliš akcentuje sociologickou strunu, kterou jen občas prokládanými titulky a osobními vzpomínkami doplňuje o historicko-politické pozadí. Pochopit rozdělení Súdánu a otázku konstrukce súdánské identity bez pochopení moderní historie země je ovšem nemožné. Jako účelnější by se mi jevilo využít příběhu mladé jihosúdánské ženy, v dětství odvezené na Kubu, která se vrací zpět a zasedá v jihosúdánském parlamentu a aktivně se zapojuje do kampaně před referendem - velmi silný příběh, na němž by se traumata spojená s občanskou válkou a otázky spojené s referendem a rozdělením státu daly zobrazit pravděpodobně mnohem sugestivněji. ()