Závěrečná zkouška (festivalový název)

• Examen d'état

National Diploma

Dokumentární

Kongo / Francie, 2014, 90 min

Dieudo Hamadi

Dieudo Hamadi

Rodolphe Molla

Dokument zachycující začarovaný kruh vzdělávání v současném Kongu. Vzdělání a především závěrečná zkouška jsou v Kongu propustkou k lepšímu životu. Jenže vzdělání stojí v Kongu peníze, které si většina dětí ze slumů nemůže dovolit. V okamžiku, kdy se jim podaří získat peníze, nemají potřebný volný čas na studium nebo neučí učitelé. Vrcholem je závěrečná zkouška, jejíž nároky zjevně převyšují obsah probraného učiva. Studenti jsou nuceni se pokusit získat opět za peníze nejen prostory na studium, ale rovněž peníze na zaplacení správných odpovědí zkoušky. Byť se některým podaří z tohoto kolotoče vyskočit, zůstává zde celá řada těch, kterým nepříznivé podmínky nedovolí opustit jejich společenské umístění.(1.3.2015)

Film je pouhým zachycením malé části vzdělávacího systému v Africe. Bez znalosti kontextu a africké povahy si divák moc obrázek neudělá. Přijde mi, že největším problémům se autor naprosto vyhýbá. Studenti jsou velmi překvapení, že by za studium měli platit, což je jeden z hlavních motivů filmu, ale nikdo neřeší úroveň vzdělání. Ta je katastrofická, studenti vůbec nic neumí. Ani si nemyslím, že samotné složení zkoušky je výtahem k bohatství. Stát platí málo a míst je omezený počet. Nechci říct, že film je špatný, ale prostě míjí podstatu problému, který je obrovský. Viděno na Festivalu francouzského filmu v Accra.(25.3.2015)