Medzi životom a smrťou

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2001, 27 min

Dokumentárny film o československých výsadkároch, účastníkoch atentátu na Reinharda Heydricha. Dokumentárny film Medzi životom a smrťou je spomienkou na vojnové udalosti spred 60-tich rokov. Vtedy sa vo Veľkej Británii cvičili československí výsadkári, ktorí sa neskôr zúčastnili viacerých výsadkov na okupované územie Československa atentát na zástupcu ríšskeho protektora v Čechách a na Morave Reinharda Heydricha, bol ich dielom a celkom iste jedným z najvýznamnejších činov československého zahraničného odboja. (STV)

Volodimir2

Takže opäť prvý. Tento dokument bol natočený pri príležitosti 60. výročia prípravy a potom aj uskutočnenia atentátu na 3. muža Tretej ríše (Hitler, Himmler, Heydrich). Ten pre svoju krutosť mal prezývky „pražský mäsiar“ alebo „blonďavá beštia“. Londýnske vedenie začalo realizovať myšlienku atentátu v Protektoráte na jeseň 1941. Boli vybraní 2 vojaci 1. československej zmiešanej brigády Jozef Gabčík a Karel Svoboda a 3.10.1941 im veliteľ spravodajskej služby plukovník Moravec oznámil ich poslanie. Vykonať atentát v Protektoráte na vybranú osobu (do úvahy prichádzal K.H. Frank, R. Heydrich a E. Moravec). Po Svobodovom zranení ho nahradil Kubiš. Celý dokument je zameraný na prípravu výsadku, ktorý sa uskutočnil dňa 28.12.1941 z anglického Tangmere a na palube Halifaxu boli 3 výsadky (Silver A, Silver B a Anthropoid). Atentát vzbudil pozornosť celého sveta a preto naň reagovali a reagujú filmoví režiséri. Filmov, ktoré zobrazujú atentát aj keď len okrajovo, bolo veľa. Prvý bol americký film Hangmen Also Die! (Aj kati umierajú!) 1943, druhý Romeo, Julie a Tma 1959, tretí Vyšší princíp 1960, štvrtý Atentát 1964, piaty Sokolovo 1974, šiesty koprodukčný Operácia "Daybreak" 1975, siedmy nemecký seriál Jednotky SS 3. diel Heydrichova vláda (Heydrich - Pražský kat) 2002, ôsmy Operácia Silver A 2007, deviaty americký seriál Hitlerovi bodyguardi 10. diel Hitlerove nebezpečné cesty vlakom 2008, desiaty Protektor 2009, jedenásty Lidice 2011, dvanásty Heydrich - Konečné riešenie (44. dielov) 2011, trinásty České storočie 3. diel Guľka pre Heydricha 2013, štrnásty a opäť koprodukčný Operácia Anthropoid 2017 a pätnásty francúzsky Smrtihlav (Heydrich: Muž so železným srdcom) 2017. Ale nedá mi sa nepozrieť aj na druhú stranu mince. Hitler za tento atentát požadoval zabitie 10 tisíc Čechov v skutočnosti viac ako 15 tisíc, ďalej požadoval v prvú noc zabiť 100 najdôležitejších protivníkov z radov českej inteligencie v skutočnosti 157 popravených ľudí. Vypálené obce Lidice a Ležáky (Lidice na základe listu podozrievali zo spolupráce s britskou armádou a v Ležákoch bola nájdená vysielačka odboja). Po zrade a dolapení atentátnikov teror mierne poľavil. Či to stalo za to, nechávam na posúdenie každého z nás. ()