Legenda jménem aspirin

(TV film)
Německo, 2011, 43 min

Režie:

Antje Büll

Aspirin je světově nejznámější a nejpoužívanější lék proti bolesti. Zajišťuje ho firma BAYER s ročním obratem přes 776 milionů eur. Tato kyselina acetylsalicylová pomáhá, když je nám špatně od žaludku, nebo abychom udrželi přetrvávající bolesti na uzdě. Je ale vhodné brát si bezmyšlenkovitě toto analgetikum? A jsou vedlejší účinky tohoto léku podceňované? V mnoha zemích je Aspirin snadno k zakoupení bez lékařského předpisu, což naznačuje, že může být námi užíván tak často, jak požadujeme. Ve skutečnosti je však Aspirin mnohem víc nebezpečnější, než si myslíme, že je. Odborníci odhadují, že způsobuje více než tisíc úmrtí ročně. Jedním z vedlejších účinků je, že může způsobovat vředy a krvácení v žaludku nebo střevech či vážně poškodit ledviny. Tato pravděpodobnost je dále zvýšena, pokud se kromě samotného léku konzumuje také alkohol. Na druhou stranu je ale Aspirin nepostradatelným pomocníkem v rychlé záchraně službě a to hlavně při podezření u pacientu na infarkt myokardu. Jeho vynikající schopnost rychle ředit krev tak, aby nedocházelo k ucpávání cév v kardiovaskulárním systému, pomáhá zachraňovat spousty životu. 90% těchto pacientů pak musí tento lék užívat doživotně. Mimoto nové vědecké výzkumy ukázaly, že preventivní podávání aspirinu v malých dávkách také zabraňuje vzniku rakoviny tlustého střeva. (CANNIBAL)