Poďte, deti, medzi nás

(pořad)
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
Slovensko, 2014, 59 min

Záznam 49. Folklórnych slávností pod Poľanou Detva 2014 - Poďte, deti, medzi nás - program detských folklórnych kolektívov.
Často sa hovorí  a píše, že hra je stará ako samo ľudstvo. Z času na čas sa väčšie či menšie detské spoločenstvo zjednotilo pri tvorivých hrách s rozdelenými úlohami, pri ktorých sa spravidla hrali  isté situácie zo života. Obľúbené boli hry na salaš, na svadbu, na pohreb, na omšu, žatvu a veľmi často si chlapci vyberali hru na vojakov. Deti si samé zhotovovali jednoduché hračky- chlapci tragače, vozíky na ktorých sa spúšťali po dedine. Dievčatá sa radi hrávali s bábikami vyrobenými z dreveného  polienka, ktoré zabalili do handričiek.
Dnešným deťom je čaro tradičných hier už takmer neznáme. V programe Poďte deti medzi nás.... pozveme všetkých k detským hrám.
Scenár a réžia : Erika Ivanová
Účinkujú : Detský folklórny súbor Ratolesť,  Detský folklórny súbor Slniečko, Samko Suja a Miška Sedliaková , Detský folklórny súbor Hviezdička, Detský folklórny súbor Zornička , Ľudová hudba Detvančok, Ľudová hudba Čučoriedka, Ľudová hudba  Tomáša  Boráka, Ľudová hudba  Romana Kvietika, Ľudová hudba     Valaštička, Ľudová hudba Tomáša Šufliarskeho. (STV)