Strašilka

Režie:

Jilli Rose

Scénář:

Jilli Rose

Na Ostrově lorda Howa, malém kousku země uprostřed Tasmánského moře, žil kdysi zvláštní druh strašilek, který se nevyskytoval nikde jinde na světě. Když se roku 1918 prostřednictvím anglických lodí dostaly na ostrov krysy, populaci vzácného hmyzu zlikvidovaly. Dlouhá léta měli entomologové za to, že tento druh jako mnoho jiných vymřel. Ovšem v roce 2001 tým vědců objevil nevelkou populaci strašilek z Howova ostrova v křovinách na 25 kilometrů vzdáleném ostrůvku zvaném Ballova pyramida. Australská animátorka Jilli Rose se rozhodla dát příběhu o povzbudivém vědeckém úspěchu kreslenou podobu; snad také proto, aby oslovila mladší generaci, na níž závisí budoucnost naší planety. Úvodní pětiminutová sekvence podbarvená tóny violoncella představuje příčinu domnělého vyhubení jedinečných strašilek. Poté se ujme slova Nicolas Carlile, aby divákům vyprávěl o jejich slavném znovuobjevení. Krátký animovaný dokument Strašilka je především radostnou oslavou rozmanitosti a houževnatosti života. (Academia Film Olomouc)