Posvátná kráva

(festivalový název)
  • Ázerbájdžán Holy Cow
Ázerbájdžán / Německo / Rumunsko, 2015, 77 min

Osada Lahič v rázovitém kraji Ázerbájdžánu. Venkovan Tapdig se v lesklém prospektu dočte o evropském plemeni krávy s enormní dojivostí. S vidinou výnosnosti a pokroku se rozhodne, že si takové vzácné zvíře pořídí. Staří sousedé na takové novoty nedají a varují ho, že v tvrdém kraji s chudou pastvou se cizímu dobytku dařit nebude. Muž neposlouchá je ani svou opatrnou ženu a provede, co si umanul. Jaký vztah si k vytoužené krávě Tapdig nakonec vybuduje? A jak ji přijme vesnice? Film by ze všeho nejvíce připomínal úsměvné moralitky ze zapadlého koutu světa – kdyby ovšem nevznikl jako jeden z mála nezávislých snímků v Ázerbájdžánu, kvůli čemuž režisér po jeho uvedení čelí nemalým problémům. Příběh s evropskou krávou se rázem stává metaforou současné politické situace v celé zemi. (Jeden svět)

Mamlasojd

Velmi milý a vtipný film, na Jednom světě jsem takovou idylu snad ještě nikdy neviděl. Hlaní hrdinové sympaťáci, včetně kravky. Bohužel nevím do jaké míry mohu Hasanovi věřit autenticitu, v některých záběrech šlo zjevně o herecké etudy. ()