Bojovníci městské džungle

(TV film)
  • Rakousko Universum: Wiener Gstettn (více)
Rakousko, 2009, 45 min

Režie:

Thomas Rilk

Kamera:

Hubert Doppler

Uprostřed Vídně, hlavního města Rakouska, žije řada živočichů. Jejich domovem jsou zavřené továrny, prázdné domy, opuštěné zahrady, břehy řeky i pozemky ležící ladem. Invazivní rostliny zde mění vzhled dlouho neudržované krajiny a zahlazují stopy po lidské činnosti. Ve Vídni se daří dvěma tisícům druhů rostlin. Žije zde polovina ptáků a dvě třetiny savců pocházejících z Rakouska. Na skromné životní prostředí města se adaptovali. Hybným motivem pro všechny je boj o zdroje a o životní prostor, kterého se stavebním ruchem ubývá. Proto jsou někteří živočichové nuceni své dosavadní domovy opustit a hledat si nové.
Běžné je ptactvo a hmyz, svůj domov zde našla i kudlanka nábožná. Martináč hrušňový je se svým čtrnácticentimetrovým rozpětím křídel největším nočním motýlem ve střední Evropě. Ve Vídni se usídlil i největší středoevropský hlemýžď, plovatka bahenní. Žijí tu i mývalové. Ve 30. letech minulého století se dostali do přírody v Německu a dnes žije ve střední Evropě deset tisíc jedinců. Ve městě nejsou příliš vítáni, protože podnikají nájezdy do zahrad. Ve Vídni se lze také setkat se zajíci a s liškami. Liškám vyhovuje snadné vybírání potravy z popelnic, a téměř ztratily své instinkty. (TV Prima)