Days of Fury

všechny plakáty
Nizozemsko / USA, 1980, 91 min

Vincent Price

Kusko.t2

Prírodne a spoločensky katastrofický shockument Freda Warshofského je filmovým spracovaním jeho autorskej novely "Doomsday: The Science of Catastrophe", ktorá vyšla ako publikácia "Reader's Digest Press" v roku 1977. Až o pár rokov neskôr sa k slovu dostáva filmová produkcia v spolupráci so “záhadným“ Dorom Vladom Hreljanovicom (veľký žánrový rozptyl) a Vincentom Priceom ako sprievodcom programu. Vincent sa podobne ako Dr. Francis B. Gröss (Michael Carr z FACES OF DEATH) divákom medzi jednotlivými scénami skazy prihovára ako dobrý strýko poučujúci svoju vnučku na vŕzgajúcom kresle v kŕčovitom zovretí zápästia malej dievčiny, až je to bolestivé. Výstraha šokom dievča moje, to je najlepší spôsob ako čo najvernejšie pochopiť svet okolo teba. Prísne, trocha až démonické oči lesknúce sa v jase vnútorného napätia hypnoticky hľadia priamo do stredu duše, Zeme. ### Paralelu s FACES OF DEATH som neuviedol len tak náhodne, ale hlavne z dôvodu, že dokument “Days of Fury“ sa v “nedočkavom“ Japonsku v roku 1988 zaradil do série shockumentov pod názvom JUNK – čo je japonský ekvivalent série FACES OF DEATH, ktorá na tomto kontinente žala úspechy pod týmto označením. Na rozdiel od miestami zmyslených a umelých pasáží, ktoré séria FACES OF DEATH obsahuje relatívne požehnane, je dokument “Days of Fury“ síce cielený, možno až jednocestne priamo orientovaný na konkrétny pocit (čo môže niekomu vadiť), ale hlavne reálny klinec do rakvy, ktorá ako modrá špendlíková hlavička blúdi vesmírom. ()