Lidské tělo - zdroj energie

(TV film)
  • Německo Energiespender Mensch - Das Kraftwerk in uns (více)
všechny plakáty
Německo, 2011, 29 min

Režie:

John A. Kantara

Hans Henrik Wöhler (vypravěč)

Asi 100 kilowatthodin tepelné a kinetické energie vyprodukuje za rok každý z nás! Energie, která vymizí zcela do ztracena. To by se ale mělo změnit. Člověk jako nový zdroj energie se stále více dostává do povědomí výzkumných pracovníků. Bude však zapotřebí převést tuto vizi – (teplo a pohyb člověka) na elektrickou energii do praxe. Energetický potenciál tisíců lidí v pohybu je obrovský. Podle současných studií vědců by se tato metoda dala aplikovat například jako energie k osvětlení ve veřejných budovách. Dokonce i celá města by mohla produkovat tuto čistou energii. Nejnovější práce s testováním se zaměřují na francouzské město Toulouse. Příkladem nám k tomu může být jeden rotterdamský noční klub v Nizozemsku. Ten začal se sběrem energie od pohybu tanečníků, za pomocí elektromagnetických destiček zabudovaných do podlahy. Dalším příkladem nám může být společnost Jernhusen, která provozuje hlavní nádraží a přilehlé budovy ve Stockholmu. Zde projde denně přes 200 000 cestujících, již dodávají sousední budově z lidského tepla spoustu energie. Děje se tak za pomoci nainstalovaných stropních tepelných výměníků. Tímto způsobem klesly náklady na vytápění sousední budovy až o čtvrtinu. A v neposlední řadě je dalším zdrojem energie lidský odpad. V západoněmeckém Porúří byla ve čtyřech tamních čističkách odpadních vod zřízena stanice na vysoušení kalu a přeměny na vysoce energetický metan. Zde je možné získat celkem 70 % energie pro potřeby všech okolních domácností. Nakonec se ještě podíváme do nizozemského Eindhovenu, kde vědci vyvinuli bezdrátové senzory, které zobrazují rozdíl napětí mezi teplotou kůže a okolní teplotou. Tyto senzory napájené pouze lidským teplem mohou shromažďovat důležitá zdravotní data, například tepové frekvence srdce, a pak následné informace odeslat přímo do počítače či mobilního telefonu. (CANNIBAL)