Brzy i na vašem talíři (dohodou či násilím)

(festivalový název)
  • Francie Soon on Your Plate (by Agreement or Force)
všechny plakáty
Francie, 2015, 90 min

Režie:

Paul Moreira

Odvážný a informacemi nabitý investigativní snímek Brzy i na vašem talíři (dohodou či násilím) rozkrývá citlivá fakta o herbicidu glyfosátu i o geneticky modifikovaných plodinách. O zákazu používání oblíbeného Roundupu, herbicidu obsahujícím glyfosát, se mluví i v EU kvůli možné rakovinotvornosti. Uznávaný žurnalista a režisér Paul Moreira se během natáčení rozhodně nedržel zpátky. Navštívil a dotazoval se v řadě velkých agrochemických společností, včetně ústředí velkého nadnárodního koncernu Monsanto. Transgenní plodiny hluboce ovlivnily výrobní způsoby ve světovém zemědělském sektoru. Průměrné výnosy pěstovaných plodin se zvýšily, ale za jakou cenu? To je otázka, na kterou se tento vzrušující dokument, který nás zavede do argentinské pampy i do sídel bruselských lobbistů, snaží odpovědět. (MFF AlimenTerre)

KRYSIOPICE

Zkouknuto v rámci festivalu země na talíři v Olomouci 2017. Po promítání následovala diskuze s doktorem z Ústavu experimentální botaniky, který se na tento dokument patřičně připravil a rozebral ho doslova snímek po snímku. Dokázal nám, že se dokumentaristé dopustili mnoha chyb při sběru informací, pokud se ovšem nejdenalo z jejich strany o účelovou manipulaci. Díky tomu jsem měl možnost film objektivněji posoudit. Takže: Někdo je proti GMO rostlinám i když neexistuje jediný důkaz ,že jsou v něčem škodlivé. A někdo k nim přistupuje s pragmatickým přístupem, kvůli výhodám, které tyto rostliny nabízejí a gen. modifikaci pokládá za rychlejší šlechtění plodin. Bylo by fajn, kdyby se tenhle film objektivně zabýval možnými riziky GMO a třeba pomohl vytvořit si názor někomu, kdo ho ještě na tuto problematiku nemá. Jenomže... dokumentaristé se ženou za šokující senzací jako bulvár a přitom přehlížejí fakta, semtam něco zamlčí a něco překroutí. Prasata dostala sračku. Po nahrazení GMO soji obyčejnou sojou problemy zmizely. Dokazuje to že za to může GMO? ne, Protože GMO soju odebírají tisíce farmářů v Evropě a kdyby s ní byly tak velké problémy, tak by ji přece nikdo nekupoval. Kdyby se udělaly testy krmiva, které používal předtím, možná by se přišlo na to, že měl problémy třeba jen jedním konkrétním dodavatelem. Jehož krmivo možná bylo znečištěno pesticidy nebo jiným sajrajtem, se kterým došlo do styku při dopravě lodí. Že se rodí zmutované děcka kolem polí se sojou nedokazuje, že za to může soja. Tento problém se vyskytuje ve všech zemědělských oblastech 3. světa kde se nedbá na bezpečnost při aplikování chemie. Předepsané dávky postřiku se bežně nekolikanásobně překračují a používají se zakázané pesticidy. Argentinci nepoužívají certifikovaný roundup, ale noname sajrajty z Číny, takže nikdo vlastně neví s čím přicházi do styku. ()