Česká hlava 2017

Publicistický
Česko, 2017, 52 min

Účinkují:

Jakub Železný (moderátor)

Slavnostní galavečer 16. ročníku předávání cen Česká hlava 2017 za největší objevy, patenty a vynálezy uplynulého roku. Letošní galavečer se koná v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Společnost Česká hlava je spolu s Úřadem vlády ČR každoročním vyhlašovatelem stejnojmenných cen – nejprestižnějšího českého ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 16 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a prof. Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Vyhlášení České hlavy vyjadřuje hrdost na české vědce, kteří posunuli naši civilizaci, na jejich vůli, inteligenci, nezlomnost a sebeobětování. Často je považován za tzv. „českou nobelovku“. Projekt Česká hlava je multioborový, laureátům v několika kategoriích je národní cena Česká hlava předávána již od roku 2002. Vyhlášení se každoročně účastní mnoho významných osobností společenského i politického života a též osobnosti podnikového sektoru. Pořadem provází Jakub Železný. Režie medailonků osobností se letos ujal režisér Jiří Podlipný. (Česká televize)