Jak jsem se stal legendou mezi Kofány 1972-2013

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2015, 40 min

V roce 1972 jsem žil mezi indiány kmene Kofán v ekvádorské Amazonii na řece Aguarico, kde jsem uskutečnil můj první terénní etnografický výzkum. Tehdy můj přítel Petr Polák z čsl. televize natočil z našeho pobytu film Mezi Kofány, barevnými indiány. V rámci mých výzkumů jsem byl zvědav, jak se situace u nich změnila po 40 letech, a proto jsem je navštívil v roce 2013, abych uviděl vliv naší civilizace, zda si mne pamatují a zda tam ještě vůbec žijí. Byl jsem velmi překvapen, že mně nadšeně a s láskou přijali zpět mezi sebe a že jsem se sešel vlastně se všemi mými vrstevníky, s kterými jsem se tehdy stýkal. Ověřil jsem si, že jsou to silní, zdraví jedinci vysokého věku, kteří si o mně neustále vyprávějí. Stal jsem se totiž mezi nimi legendou, protože jsem tehdy v souboji porazil jejich nejsilnějšího zápasníka, na což jsem zapomněl. Pro ně je však síla nutnou součástí přežití v těžkém terénu Amazonie, a proto jsem na ně silně zapůsobil. Jejich fyzička je neuvěřitelná, běloch nemá proti nim naději, ale já byl tehdy shodou okolností mistr republiky v judu, a tak jsem použil můj oblíbená chvat uči mata a soupeře zničil. Na závěr pobytu jsem se s jedním z mých několika přátel, Lorenzem, pobratřil. Nakonec mne současný šaman Alejandro pozval na noční posvátné pití yagé, což bylo pro mne další vyznamenání, neboť to byl obřad pouze pro ně, pro poslední dva Kofány, kteří jej ještě dodržují, ne žádná akce pro nadržené turisty. Dovolili mi i noční natáčení obřadu včetně celonočního zpěvu. (Mezinárodní festival outdoorových filmů)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
roswelll DVD
03.03.2018