Božie domy s Vandalom

Moderátor a hudobník Pišta Vandal predstavuje sakrálne stavby na Slovensku. (RTVS)

Una111

Viděla jsem jen jeden díl - Zabudnutý Gemer. Nevím, jestli se mi podaří shlédnout více dílů, ale tenhle byl velmi, velmi zdařilý. Rozhodně mohu říci, že netrpí chorobou současné dokumentární tvorby, kterou je neskutečně plytká zábavnost, resp. užvaněnost. Mému milému Gemeru, do něhož jsem zatím jen lehýnce nahlédla a zůstala jsem okouzlená navždy, se v tomto dokumentu dostalo alespoň trochu pozornosti a zasloužené pocty. ()

Hedka

Vynikajúci projekt! Hodnotím takmer maximálne, aj napriek tomu, že mi pán Chrappa ako moderátor a sprievodca so svojou zvláštnou prezývkou "Vandal" občas nesedel (ale dokážem sa nad to povzniesť). Výborný strih, kamera, réžia. Je to dokument pre súčasnú dobu - rýchly, ale nie povrchný. Dosť dobrá paralela rýchlosti, či plynúceho času a rýchleho presunu na motorke. Za cca 12 minút tak vystihnúť podstatu a ukázať tak veľa krásy - klobúk dole! Veľmi oceňujem krásne zábery kamery z dronu. Predstavovať unikátne sakrálne skvosty Slovenska takýmto spôsobom je pre odborníkov možno zvláštne,  ale pre širokú verejnosť a vzbudenie záujmu o tieto slovenské unikáty určite príťažlivé.  Scénar miestami trochu pokrivkáva, najmä o duchovnom rozmere sa tvorcovia vyjadrujú veľmi málo a veľmi opatrne, ale menej je niekedy  viac.... Z  hodnoty dokumentu  to až tak veľmi neubralo. Kto chce tieto výnimočné pamiatky bližšie spoznávať, má cez tento dokument úžasné tipy.  Mne, a verím, že aj ďalším divákom,  sa obzor rozšíril. Ďakujem a chválim. CHVÁLIM! A teším sa, že RTVS znovu zaradila tento seriál minidokumentov v týchto dňoch do vysielania. Určite odporúčam pozrieť - alebo ho nájdete aj v archíve RTVS. Pre záujemcov o túto problematiku vrelo  odporúčam aj dokument - Zabudnuté poklady - z dielne TV Lux. Tiež nájdete v archíve. ()