Craig’s Reaction

• Slovensko A čo na to Craig? (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
USA, 2018, 24 min

Režie:

Cameron Maier

Craig DeMartino prežil v roku 2002 hrozivú nehodu pri lezení. "Šli sme liezť do Národného parku Rocky Mountain," hovorí DeMartino. "Začali sme liezť a malou chybou pri komunikácii došlo k tomu, že som spadol z 30 metrov až na zem." Nehoda ho takmer stála život. "Nemysleli si, že prežijem noc." pokračuje DeMartino. Jeho zranenia vyústili do zlomeniny chrbta a krku a hrozilo, že mu budú musieť amputovať nohu. Po tom, ako prišiel o nohu, sa musel znova učiť liezť a v súčasnosti je jedným z najlepších hendikepovaných lezcov v Spojených štátoch s niekoľkými prvenstvami: prvý lezec s amputovanou končatinou, ktorému sa podarilo vyliezť na El Capitan do 24 hodín, dvojnásobný národný šampión v lezení hendikepovaných, dvojnásobný víťaz bronzovej medaily na majstrovstvách sveta v lezení hendikepovaných. Jeho skúsenosti ho inšpirovali k tomu, aby sa vrátil k lezeniu a začal vyučovať horolezectvo pre neziskovú organizáciu Adaptive Adventures, ktorá pomáha hendikepovaným dospelým a veteránom s telesným postihnutím byť znova aktívnymi. "Nielenže znova leziem, ale brávam so sebou aj ľudí, ktorí to nikdy neskúsili a doteraz ani neverili, že by to vôbec dokázali." hovorí DeMartino. (Hory a mesto)