Tajemství ukrytá v ledu

(TV film)
  • Německo Geheimnis Gletscher: Krieg im Eis (více)
Německo, 2019, 44 min (Alternativní 52 min)

Alpské ledovce jsou dokonalými přírodními archivy střežícími pozůstatky minulosti. V ledu není kyslík, proto v něm organický materiál vydrží nedotčený tisíce let. V důsledku klimatických změn ale věčný led taje a odkrývá jedinečné a zachované poklady... Nenechte si ujít fascinující výpravu do minulosti a odhalte poklady zamrzlé v čase v tomto ledovém snímku. Alpské ledovce tají. Nevítaný důsledek klimatických změn má přesto jedno výhodu. Ledovce „odemykají“ dosud neproniknutelné „bezpečnostní schránky“ a na jejich povrch „vyplouvají“ neocenitelné poklady. Ať už to jsou historické artefakty nebo lidská těla, přinášejí nám různá svědectví o minulosti, která byla až do dnešních dní dobře uchovávána v ledu. Historikové už našli předměty z první světové války, kdy frontová linie vedla až tři tisíce metrů vysoko. Dnes si díky nim můžeme uvědomit, jak těžko se v takových nadmořských výškách tehdejším vojákům žilo. Archeologům pracujících na ledovcích se také podařilo objevit dřevěné pozůstatky z doby bronzové, které přinášejí fascinující informace o životě z doby před čtyřmi tisíci lety. Ale jedním z nejvýznamnějších objevů jsou pozůstatky páru, jenž zahynul na ledovci před 75 lety. Jejich dcera Marceline nikdy nepřestala doufat, že se rodiče jednoho dne najdou – a led nakonec polevil. (TV Prima)