Hitlerův plán na zničení Paříže

(TV film)
  • Francie Détruire Paris, les plans secrets d'Hitler (více)

Srpen 1944, osvobození Paříže se blíží. Čtyři roky německé okupace byly dlouhé a bolestné. A právě v předvečer tohoto historického zvratu dává Hitler rozkaz ke zničení města... Podle všeobecně rozšířeného názoru jednu z nejkrásnějších metropolí světa zachránil Dietrich von Choltitz, německý vojenský velitel Paříže, a to tím, že neuposlechl Hitlerův rozkaz. Tuto verzi rozšířil generál von Choltitz prostřednictvím svých pamětí, které vyšly na začátku padesátých let. Veřejnost se s ní mohla seznámit i prostřednictvím literatury faktu a hraného filmu. Von Chotitz líčí události ze srpna 1944 velmi přesvědčivě a staví se do role hlavního zachránce velkoměsta s dvoutisíciletou historií. Historická pravda je však poněkud jiná. Aby se jí historici dopátrali, museli se oprostit od přežívajících mýtů a vydat se do archivů v Německu a ve Francii. (Česká televize)

Volodimir2

Nedávno som sa venoval Francúzsku a dokumentu s názvom "Odpočúvali sme Hitlera", film ktorý bol o silnom odboji v okupovanom Francúzsku. A opäť mám pred sebou film z francúzskej dokumentárnej dielne a nestačím sa všetkému diviť. A myslím si, že ani samotní historici, ktorí nás presviedčajú o nových archívnych materiáloch neveria svojim slovám. Hitlerove nariadenie o zničení mesta a sabotáž dvoch jeho generálov, francúzskym historikom viac ako 70 rokov hrala do karát a hlavne jedného z nich velebili ako záchrancu mesta Paríž, nemeckého generála Dietricha von Choltitza, vojenského veliteľa Paríža, ktorý sa im vzdal a veľmi rád išiel do zajatia oslobodeneckej armády Francúzska a neskôr bol v britskom zajatí v tábore u Londýna a následne v USA v štáte Mississippi. Aj druhý generálporučík Hans Speidel odmietol splniť Hitlerov rozkaz na zničenie Paríža, ale tento bol zatknutý a väznený. Spiedel nereagoval na zničenie Paríža raketami V1 (tento rozkaz však nebol technický v krátkom časovom období splniteľný, nakoľko odpaľovacie rampy boli zabudované na ostreľovanie Londýna). Ďalšie ostreľovanie raketami V2 sú len v rovine teoretickej. Večná škoda, že to oduševnené nadšenie Francúzov nebolo už na začiatku vojny v priebehu Mníchovskej dohody (kde nás nechali v štichu aj s Britániou) a taktiež im to oduševnenie chýbalo aj v máji a júni 1940. Ďalší z tých nič neobjasňujúcich dokumentov založených na vytrhnutých z kontextu archívnych materiálov. Potvrdenie ich dôveryhodnosti v dokumente mi chýbalo asi najviac ()