Folklór na export

Dokumentární / Hudební
Česko, 2020, 52 min

Režie:

Petr Ryšavý

Dokument vypráví o cestě českého a moravského folklóru do Japonska – skupina nadšenců už před dvaceti lety založila soubor Starodávný a díky cestám do České republiky, ale i návštěvám lektorů v Tokiu, se věnuje našim lidovým tancům, učí se zpívat naše lidové písně. Tak vznikl nápad vyslat do Tokia mladou folkloristku z Bojkovic Karolínu, aby pro ně vytvořila zcela novou choreografii, protože soubor by rád předvedl své vystoupení na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Tady panovaly zprvu rozpaky – měli by předvádět svůj folklór, ne náš! Nakonec vše dopadlo dobře – Karolína poznala Tokio, splnila své pedagogické poslání, japonští tanečníci přijeli do Strážnice a získali si nejen publikum, ale uznání moravských folkloristů. Nejvíce všechny nadchl Jošihiko Čúdžó, když zatančil pravý verbuňk. Naše lidová kultura tak spojila dvě velmi vzdálené mentality a kultury. (Česká televize)

FuLister

Teda vidět Japonce jak tancují v moravským krojích tradiční tance je fakt moc pěkný a zajímavý a normálně mě to jako tvrdýho metalistu uplně dojalo! ()