Námořní přeprava

• Austrálie Shipping the World
Austrálie, 2019, 4x50 min

Don Battée (vypravěč)

Po moři se přepravuje většina světového zboží a námořní přeprava je tak motorem světové ekonomiky. Sledujte příběh neuvěřitelného odvětví ekonomiky, které ovlivňuje životy na celé planetě... Obchodování po moři probíhá už po tisíce let. Díky tomu jsme neohroženě překonali oceány, které dříve bývaly hranicí známého světa a místem životu nebezpečných dobrodružství. Odvážili jsme se do neprozkoumaných vod a objevili nové světy i nové divy. Během minulých století se zvídaví objevitelé vydali do neznáma a postupně vytyčili trasu pro mnohamiliardové odvětví 21. století. Dnešní námořní přeprava zahrnuje 95 % pohybu zboží. Mořské dálavy křižuje více než 50 tisíc kontejnerových lodí a tankerů, aby na místa určení ve všech možných koutech světa dorazily nejrůznější výrobky. Tato obří plavidla jsou zářným příkladem našich konstrukčních schopností a technologického génia. Jsou důkazem naší pevné vůle zkrotit bouřlivé živly a rozšířit obzory. A jsou také mocnou hnací silou v pozadí prvního skutečně globálního průmyslového odvětví. Minisérie Námořní přeprava zachycuje hypermoderní podobu mořeplavby ve 21. století. Je to příběh zaměřený zčásti na vědecké pokroky a zčásti na dějiny lidstva. Sledujte, jak lidstvo díky vynalézavému duchu a schopnosti snít ve velkém dosáhlo něčeho takřka neuvěřitelného. (TV Prima)