A Bůh stvořil sex

• Polsko I Bóg stworzył seks… (více)
všechny plakáty

Dokument "A Bůh stvořil sex" nabízí portrét katolického mnicha Ksaweryho Knotze a jeho žáků. Během duchovních cvičení věnovaných manželským párům otec Ksawery předkládá způsoby, jak propojit vášnivou religiozitu s radostným sexuálním naplněním. Přestože je nauka otce Ksaweryho, v níž se odkazuje na katecheze Jana Pavla II., v souladu s oficiálním učením katolické církve, občas na jeho konto zaznívají i kritické hlasy. Skrze pozorování tří párů, které se účastní Knotzových cvičení, film zkoumá problémy, jimž jsou manželé nuceni čelit při překonávání sexuálních zábran pramenících z jejich náboženství. (HBO GO)

hygienik

Téma je veľmi zaujímavá, ale pripadá mi nevyužitá. Dokument sa tvári ako "revolučný", ale v podstate sa snaží balancovať na hrane medzi konzervatívnym a liberálnym katolicizmom. Už len tým, že pán farár edukuje primárne manželské páry, sa A Boh stvoril sex..., chtiac-nechtiac stáva konzervatívnym. Viem, že napr. v Nemecku sa vedú v katolíckej cirkvi otvorené diskusie o udeľovaní sviatostí rozvedením a znovu zosobášením ľuďom, či cirkevných sobášoch pre homosexuálov. Poľsko a Nemecko sú ako 2 opačné póly názorového spektra cirkvi. Ale predsa sa mi zdá, že tento dokument už "neodráža realitu" väčšiny veriacich katolíkov, pretože tí sú o poznanie liberálnejší. Fakt je, že dokument je 10 rokov starý a za ten čas sa Poľsko aj Katolícka cirkev dosť zmenili, viď názory pápeža Františka. ()