Jejich osud aneb Velitel Wingu

Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Československo, 1990, 27 min

Režie:

Tibor Podhorec

Životní osud pplk. Karla Mrázka, pilota bojujícího za 2. světové války, nositele druhého nejvyššího britského vyznamenání Řád za vynikající služby a jiných... Pplk. Karel Mrázek, nositel druhého nejvyššího britského vyznamenání Řád za vynikající služby a jiných prodělal závratnou kariéru, vystudoval vojenskou vysokou leteckou školu v Anglii, stal se velitelem všech čs. leteckých perutí v RAF v hodnosti Group Captaina pak pracoval na britském ministerstvu obrany. Po válce ho čekal návrat domů a obvyklé potíže – zatčení, domácí vězení, zbavení funkce, život v ústraní a zapomnění. 14. 3. 1990 byl rehabilitován a prezidentem V. Havlem mu byla udělena hodnost generála letectva. (Česká televize)

Volodimir2

Presne to isté, ako som písal o Františkovi Fajtlovi sa vzťahuje aj na ďalšieho nášho hrdinu z radov západného frontu s prostredia pilotov RAF. Ide tentokrát o Karla Mrázeka, ktorý v roku 1939 opustil protektorát a cez Poľsko sa dostal do Francúzska. Neskôr bol prijatý do RAF a cez 313. československú stíhaciu peruť sa vypracoval až na veliteľa Československého stíhacieho krídla. V súčasnej dobe je presýtený filmový trh o pilotoch RAF a nie len o tých našich z Československa. Zatiaľ českí dokumentaristi sa rozhodli ísť v dokumentoch jednotlivo pilot po pilotovi a neviem či to je tá schodnejšia a lepšia cesta. Veľká Británia s Kanadou natočili výborný 6 dielny dokument pod názvom Nebeskí vojnoví hrdinovia a tu sú v záberu práve tí najlepší svetoví piloti aj na Spitfiroch. Dnes som si pozrel dokument o pilotovi Františkovi Fajtlovi, ktorý ako jeden z mála lietal na západnom aj východnom fronte. A hneď po ňom tento o Mrázekovi. Nechápem prečo autor v názve nechal názov Veliteľ Wingu, keď pre neho aj pre nás by bolo zrozumiteľnejšie Veliteľ krídla. Aj on v povojnovej dobe sa nevyhol perzekúciám. Čiastočne bol rehabilitovaný v roku 1968 a plne až v roku 1989. Viem si predstaviť niekoľko dielny seriál s názvom Letecké esa a išlo by o všetkých týchto našich hrdinov. ()