Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince High Rise míří vysoko 6.7.2014

  High Rise míří vysoko

  O připravovaném projektu britského režisérského renegáta Bena Wheatleyho jsme tu psali před půl rokem. Nyní můžeme s radostí oznámit, že se v těchto dnech začalo natáčet a film se rýsuje jako možná nejočekávanější britská produkce příštího roku. „Vertikální Snowpiercer", jak někdo trefně napsal o tomto dystopickém sci-fi podle kultovní literární předlohy totiž nabral opravdu impozantní obsazení. K Tomu Hiddlestonovi (Přežijí jen milenci) se připojili Jeremy Irons, Sienna Miller (Hvězdný prach), James Purefoy (Solomon Kane), Luke Evans (Bard ze Šmakovy dračí pouště, titulní role v blížícím se Dracula Untold), Elisabeth Moss (Top Of The Lake, Mad Men) a třeba i Stacy Martin (mladá „verze" Nymfomanky). Natáčení probíhá v lokacích v Severním Irsku a my se už teď nemůžeme dočkat, jak režisér v prostoru jednoho hypermoderního věžáku potrápí tato známá jména. Za zmínku stojí i to, že půjde o retro sci-fi a design se bude blížit tomu, jak vypadala blízká budoucnost ve sci-filmech ze 70. let (tvůrci se výrazně inspirovali třeba sedmdesátkovými reklamami Ridleyho Scotta). Premiéru očekávejme na některém z prestižních festivalů někdy příští rok, dost možná v hlavní soutěži v Cannes.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Kdo napíše G. I. Joe 3? 5.7.2014

  Kdo napíše G. I. Joe 3?

  Studio Paramount připravuje na rok 2016 spoustu pokračování. Zatím se chystá premiéra pro Jeníčka a Mařenku 2, Star Trek 3, Policajta z Beverly Hills 4, Paranormal Activity 5, Transformers 5 a konečně také pro G. I. Joe 3. Další díl hračkářského akčňáku samozřejmě naváže na úspěšnou dvojku. Měl by se tedy točit kolem Roadblocka Dwaynea Johnsona (Rychle a zběsile 6, Pot a krev) a dost možná se v něm vrátí i Bruce Willis, jinak se ale o možném obsazení nic moc neví. To samé pak platí o režii, které se neujme Jon Chu, jenž pracuje na muzikálové fantasy Jem and the Holograms. Nový dohled se momentálně hledá, aktivní práci si tak užívá akorát scénář, kterého se čerstvě ujal Jonathan Lemkin (Ďáblův advokát, Smrtonosná zbraň 4). Objeví se ve filmu i Duke Channinga Tatuma (22 Jump Street, Bez kalhot)? A dočkáme se po trojce G. I. Joe crossoveru s Transformery, o kterém se začíná spíš humorně šeptat? Zatím asi ne. Až ale oběma značkám dojde pára, věřte, že se o něm bude debatovat daleko vážněji.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jak to vypadá s Sherlockem? 4.7.2014

  Jak to vypadá s Sherlockem?

  Dnes se na chvilku podíváme do televize. Zatímco je totiž třetí filmový Sherlock s Robertem Downeym Jr. stále v polovičním limbu (práce na scénáři se vlečou a nic víc se neví), ten televizní směle uhání kupředu. Letos sice Benedicta Cumberbatche (Star Trek: Do temnoty) a Martina Freemana (Hobit: Neočekávaná cesta) na obrazovkách neuvidíme. Chystaná čtvrtá série se ale začne točit příští rok, přičemž jí bude předcházet speciální bonusová epizoda. Ta poputuje před kamery už v lednu 2015. Měli bychom ji tedy uzřít nejdéle na podzim 2015 a další tři díly nejspíš doputují o pár měsíců později. Další dobrodružství Sherlocka Holmese a doktora Watsona tedy nejsou zrovna nejblíž. Pilně se na nich ale pracuje a prý zavedou slavný detektivní pár do míst, která ještě nikdy neprozkoumal. Snad to bude stát za to!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Star Wars a Avengers se Serkisem 3.7.2014

  Star Wars a Avengers se Serkisem

  Král motion-capture Andy Serkis nemá o práci nouzi. Představitel Gluma z Pána prstenů, kapitána Haddocka z Tintinových dobrodružství nebo King Konga ze stejnojmenného remakeu Petera Jacksona sice ukazuje svoji tvář na plátně jen zřídkakdy. Výčet filmů, ve kterých dělal předlohu digitální postavě, ale nebere konce. Už za pár týdnů ho opět uvidíme jako Caesara v Úsvitu planety opic. Tuhle náročnou roli pak budou následovat dvě menší, rozhodně to ale neznamená nízkoprofilové. Serkis se totiž objeví v Avengers: Age of Ultron a Star Wars: Epizodě 7, takže má do konce života o fanoušky vystaráno. Koho si zahraje? To zatím nechce nikdo prozradit a s jistotou nevíme ani to, jestli jde o role mo-capové nebo klasické. Každopádně ale nemáme Serkise čekat v úloze Hulka ani Ultrona, které si osobně předehrají Mark Ruffalo (Zodiac) a James Spader (Hvězdná brána).

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Warneři udali Odyssea 2.7.2014

  Warneři udali Odyssea

  26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější vznikla v roce 1959 a vyhrála 11 Oscarů), záhy se ale dočkáme další historické klasiky v ruském podání. Studio Warner Bros. totiž hnulo kupředu s dlouho chystaným Odysseem, o němž se potichu mluví posledních 10 let. Původně mělo jít o pokračování Trójy, ve kterém by si zahrál Sean Bean (Pán prstenů: Společenstvo prstenu). Nakonec ale Homérův epos doputoval do náruče Fjodora Bondarčuka (syn slavného Sergeje Bondarčuka), který loni zaujal obřím válečným akčňákem Stalingrad. Podaří se mu ze slavné látky vyždímat dobrodružnou jízdu hodnou předlohy? To zjistíme nejdřív za dva nebo tři roky, návrat Seana Beana nicméně asi nehrozí. Velká škoda!

 • Obrázek k novince Hardy vs. DiCaprio 1.7.2014

  Hardy vs. DiCaprio

  Sehnat si do filmu Toma Hardyho není zrovna jednoduché. Statný londýnský rodák má dotočená dramata The Drop a Child 44, muzikál London Road a akčňák Mad Max: Fury Road. Momentálně hraje nebezpečná dvojčata v gangsterce Legend a plný diář určitě plánuje do budoucna, naštěstí si v něm ale našel čas na western The Revenant, ve kterém se bude polomrtvý Leonardo DiCaprio hnát za pomstou. Po kom přesně půjde? Jeho hněvu se budou snažit utéct lovci, kteří ho po útoku medvěda nechali napospas smrti. A jednoho z nich nejspíš ztvární Hardy, který se s DiCapriem setkal už na natáčení Nolanova Počátku. Bude z toho i tentokrát vydařená žánrovka? Za kameru usedne Alejandro González Iñárritu (21 gramů, Birdman), takže očekávání rozhodně nejsou nízká.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Další Star Trek míří do vesmíru 30.6.2014

  Další Star Trek míří do vesmíru

  Scenáristické duo Alex Kurtzman a Roberto Orci, které sepsalo třeba Transformers, Abramsův Star Trek nebo Amazing Spider-Mana 2, se vydává na režijní dráhu. Ne však pohromadě, každý z pánů dostal jinou blockbusterovou šanci u jiného studia. Kurtzman, který už stihl natočit dramedii Lidé jako my, chystá u Sony spider-manský spin-off s Venomem. Debutující Orci se potom u Paramountu ujme třetího (nebo chcete-li třináctého) Star Treku, který J. J. Abrams opustil kvůli sedmé epizodě Star Wars. Kdy ho uvidíme? Ačkoliv se počítá s premiérou v roce 2016, kdy značka oslaví padesáté výročí, studio zatím nic nepotvrdilo. Teď ale máme jasněji alespoň o zápletce, která Enterprise podle Orciho slov zavede do hlubokého vesmíru. Kirk a spol. se totiž vydali na pětiletou průzkumnou misi, tak uvidíme, co zajímavého na ní objeví.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bond bude zábavnější? 29.6.2014

  Bond bude zábavnější?

  Minulá mise agenta 007 vydělala miliardu dolarů, člověk by tedy řekl, že se toho u pokračování nebude moc měnit. A přesně o to se vlastně producenti snaží. Skyfall napsali veteráni série Robert Wade a Neal Purvis (Casino Royale, Quantum of Solace), jejichž scénář poté upravoval John Logan (Letec, Poslední samuraj). U čtyřiadvacáté bondovky pak bude situace podobná. Příběh dal dohromady Logan, jenž je odborníkem spíš na vážný materiál, a jeho práce teď putuje do rukou Wadea a Purvise, aby ji obohatili o trochu konverzačního humoru. Především se mají vylepšovat interakce mezi Bondem, Moneypenny a M, producenti tak opět hledají balanc mezi serióznějším dramatem a odlehčenějším popcornem. Minule jsme dostali spíš to první. Zda tomu tak bude i tentokrát se dozvíme 6. listopadu 2015, přičemž samozřejmě stále platí, že se za kameru opět posadí Sam Mendes (Skyfall, Americká krása).

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Itálie na nic nečeká 29.6.2014

  Itálie na nic nečeká

  Především díky senzačnímu mezinárodnímu úspěchu Velké nádhery se dostává italské filmové produkci v posledním roce velké pozornosti, důvěry sponzorů a zástupci domácí scény se snaží, aby tento úspěch nebyl krátkodobý a filmový sektor se zde rozvíjel. O připravované televizní minisérii o mladém papeži a v Sorrentinově režii jsme se tu už zmiňovali, nejnovější zprávy mluví o tom, že tento ambiciózní projekt, jehož hlavním producentem je televize Sky Italia bude mít velkorysý rozpočet 22 mil. Eur. Dále Sky Italia financuje desetidílnou adaptaci slavného italského komiksu Diabolik, který vychází již od 60. let. Na přípravě nákladné série zatím pracuje veleúspěšný tříoscarový scénograf Dante Ferretti (Letec, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Hugo a jeho velký objev), režisér se hledá. Oba dva projekty se připravují v kdysi neustále vytížených studiích Cinecitta, pro které to je největší zakázka za posledních 30 let a přinese kolem 7000 pracovních míst. Příčinou téhle aktivity jsou (kromě výše zmíněného) štědré státní filmové pobídky, kdy filmaři získávají z investovaných peněz daňovou úlevu až 40%. A dalším faktorem je veleúspěšný seriál Gomorra (koproducentem je opět Sky Italia). Dvanáctidílná, nebývale realistická série z prostředí neapolské mafie (natáčelo se v autentických lokacích) je chválená ze všech stran a je označována za italskou odpověď na americký The Wire. Historicky jde o největší mezinárodní úspěch italské televizní produkce, seriál byl zakoupen již do 60 zemí včetně USA a byla odklepnuta druhá řada. Do italského filmového průmyslu se zkrátka valí velké peníze, které začínají využívat kvalitní tvůrci na projekty, které dokáží oslovit na zahraničním trhu, což je klíčové pro další rozvoj zdejšího sektoru.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Pacific Rim 2 potvrzen 28.6.2014

  Pacific Rim 2 potvrzen

  Do českých kin právě vtrhli obří plecháči Michaela Baye (Skála, Transformers), které údajně čeká další akční štace už v roce 2016. Nepůjde ale o jedinou robotí značku, která bude pokračovat. Sequel si nakonec vybojoval i loňský Pacific Rim, na kterém Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) pracuje se scenáristou Zakem Pennem (Neuvěřitelný Hulk, X-Men: Poslední vzdor). Vrátí se v něm prý všechny přeživší postavy, děj by tudíž měl přímo navazovat na jedničku. Válce s Kaiju se pak bude (vedle vycházejícího comicsu) věnovat také animovaný seriál, o kterém se toho ale zatím moc neví. Půjde o prequel? Nebo o spin-off? Příští měsíce dozajista napoví víc. Prim ale bude v každém případě hrát mnohými vymodlený druhý celovečerák, který by měl dorazit do kin 7. dubna 2017.

  (KarelR)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Noir Film Festival slaví 5. narozeniny 16.8.2017

  Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

  Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO – to je programový balíček filmové radosti a slasti, který dostane každý, kdo se mezi 17. a 20. srpnem vydá na hrad Křivoklát, jenž do svých komnat bude znovu po roce láká milovníky filmu noir. Program intenzívní čtyřdenní akce opět čítá na čtyři desítky projekcí situovaných v několika hradních sálech a na jeho nádvoří. Přehlídka, jejíž dramaturgie se neomezuje pouze na jádro filmu noir, tedy jeho klasickou etapu v americké kinematografii 40. a 50. let 20. století, zase o něco více přiblíží jeho evoluci napříč žánry a geografickým prostorem.

   

  Vedle tísnivého prostředí vlaků, které spojuje čtveřici filmů z hlavní festivalové sekce Vlaky ve filmu noir (Dáma ve vlaku, Vysoký cíl, Nebezpečný útěk, Lidská bestie), bude jedním ze specifických míst, které festival divákům představí, exotické Mexiko. Tzv. zlatou éru mexické kinematografie 40. a 50. let budou reprezentovat Dobrodružka s půvabnou Ninón Sevilla a dva snímky od tamního mistra melodramatu Roberta Gavaldóna Ta druhá s Dolores del Rio a Klečící bohyně s Mariou Felix. Duch Mexika bude z plátna sálat i v případě filmů v sekci Noir na jih od El Pasa, která představí do Mexika situované hollywoodské snímky téže doby. Neboť právě Mexiko bylo častým cílem hrdinů prchajících před zákonem či neblahým osudem, což je případ protagonisty Cesty bez návratu v podání Roberta Mitchuma. Vedle Mitchuma a Lizabeth Scott festival uctí odkaz Humphreyho Bogarta – uvede čtyři tituly z různých etap jeho herecké kariéry (Vysoko v horách, Konflikt, Key Largo a Na opuštěném místě). Řada letos přijde i na mistra napětí Alfreda Hitchcocka (Ani stín podezření, Pochybná žena, Nepravý muž).

   

  Československý noir letos zastoupí vedle Svědomí Jiřího Krejčíka tři tituly z 60. let: Třicet jedna ve stínu, Naděje a Hra bez pravidel. Posledně jmenovaný titul vychází z iniciativy festivalu na DVD, které bude možno na místě zakoupit za festivalovou cenu 99 Kč. Každoroční maratony minisérií z dílny HBO letos spojují dvě mrtvé dívky: vraždu jedné rozkrývá Jedna noc a zmizení druhé Pustina. Ve zvláštním uvedení pak na řadu přijdou americké neonoiry Bez okolků a Skrytá vada, slovenský Čistič a dva díly ze série Soukromé pasti.

 • Obrázek k novince Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb! 13.8.2017

  Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb!

  ČSFD rádio Filmové melodie jsme právě obohatili o více jak 515 tracků z největších soundtrackových novinek posledního roku! Navíc s úpravou playlistu, ve kterém každá druhá skladba je novinka. Dunkirk, Wonder Woman, Král Artuš: Legenda o meči, Valerian a město tisíce planet, Rogue One: Star Wars Story, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Strážci Galaxie Vol. 2, Transformers: Poslední rytíř, Pasažéři, Vetřelec: Covenant, Logan: Wolverine, Válka o planetu opic, Mumie, Fantastická zvířata a kde je najít, La La Land a další pecky z vašich repráků kdykoliv na jedno klinknutí!

 • Obrázek k novince Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů! 1.8.2017

  Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

  Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude rozdávat spousta radosti. Prvních sto příchozích v pátek 4.8. si bude moct jako dárek vybrat DVD s áčkovým filmem, a prvních sto příchozích v sobotu 5.8. DVD s dalším "áčkem". 50 výherců v tombole vyhraje třeba trika Dunkirk a Král Artuš, figurky a samolepky Wonder Woman, knížky Volání netvora a Fantastická zvířata nebo čerstvé vydání druhého ročníku našeho filmového kalendáře A Tribute to Movie Classics 2018, který je ode dneška (!) oficiálně v prodeji.

  A kdo přijde oba dny včas, bude si moct navíc odnést některé z více než tisíc originálních filmových plakátů největšího formátu A1 k filmům jako Gravitace, Interstellar, V srdci moře, Šílený Max, Americký sniper a dalším. Plakáty budeme tradičně jako každý rok rozdávat zdarma, dělat vám radost a těšit se s vámi z naší společné lásky k filmu! 6. Filmový víkend ČSFD.cz, letos v čerstvě zrekonstruovaném amfiteátru letního kina Boskovice nedaleko Brna, je tady! ;-)

 • Obrázek k novince 43. Letní filmová škola začíná 28. července 18.7.2017

  43. Letní filmová škola začíná 28. července

  Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell a také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman. Jedním z vrcholů letošní „Filmovky" bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Sci-fi filmy v podsekcích kyberpunk a výlety do kosmu mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Heritage film přinese elegantní obrazy britské minulosti a odpoví na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin.

   

  Aktuální problematiku televizní tvorby bude reflektovat sekce Hot TV. Z produkce dominantní kabelové televize HBO bude uvedena například úspěšná komediální minisérie Sedmilhářky. New French Extremity navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Cestu do nejodlehlejších zákoutí divákovy perverznosti nabídnou filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu. Úplně nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci s Be2Can Distribution. Diváci LFŠ budou mít jedinečnou možnost vidět top festivalové filmy z Benátek, Berlinale a Cannes, včetně snímků oceněných Zlatým lvem (Ta, která odešla) a Zlatým medvědem (O těle a duši).

   

  Tým AČFK na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož cílem je zapojit diváky do procesu výběru filmu do české kinodistribuce. Během roku byly předvybrány tři výrazné tituly, které si bezesporu zaslouží uvedení v českých kinech. Do distribuce se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu. Kromě čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, filmu Václava Kadrnky Křižáček, exkluzivní předpremiéry Po strništi bos a nejnovějšího filmu Wojciecha Smarzowského Volyň se můžete těšit i na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z Varů odvezla Cenu za režii, na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka, či bohužel poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky. Kompletní filmový i doprovodný program naleznete na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor 14.7.2017

  Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor

  Při příležitosti pražského koncertu a s blížící se premiérou nolanovky Dunkerk jsme pro vás přichystali rozhovor s králem instrumentální filmové hudby, Hansem Zimmerem (rozhovor zde). Soundtrackový mág si již na svém turné, nyní pokračující v USA, s sebou také nosí v kufru ČSFD Award pro "Nejoblíbenějšího filmového skladatele všech dob". Ten obdržel od zakladatele ČSFD.cz Martina Pomothyho na konci rozhovoru.

  Pomothy komentuje: "Zimmer změnil způsob komponování filmové hudby i jejího vnímaní mainstreamovým publikem. ČSFD Award bychom mu mohli udělit za různé přínosy. V žebříčku nejoblíbenějších skladatelů ČSFD.cz ale vede s takovým náskokem, že post Nejoblíbenějšího filmového skladatele je nejvýstižnější a na několik desítek let neotřesitelný. Dělat s ním rozhovor a udělit mu za české a slovenské fanoušky naši cenu byla na poli filmové hudby nejvyšší dosažitelná meta."

 • Obrázek k novince Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST 13.7.2017

  Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 13. do 19. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2017 za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci.

   

  Budou se promítat festivalové hity: skvostná italská tragikomedie o partnerských vztazích Naprostí cizinci, drama o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století Egon Schiele, vítěz loňského Cannes - drama Já, Daniel Blake v režii britského legendárního tvůrce Kena Loache. Z letošní oscarové nabídky uvádíme muzikál La La Land, dále drama s excelujícím oscarovým Casey Affleckem Místo u moře či brilantní thriller ze současného Teheránu Klient oceněný Oscarem pro Nejlepší zahraniční film. Diváci se dále můžou těšit na díla uznávaných tvůrců, např.: tragikomedii amerického kultovního tvůrce Jima Jarmusche Paterson či vizuálně vytříbený milostný příběh od uznávaného balkánského režiséra Emira Kusturici Na mléčné dráze. Na přehlídce nechybí ani animovaná sekce, např. rodinná animovaná komedie Mimi šéf či hraná adaptace animované klasiky Kráska a zvíře.

   

  Z českých filmů jsou zastoupeny tyto tituly: favorit letošních Českých lvů životopisné drama Masaryk, tragikomedie Bohdana Slámy o mezilidských vztazích Bába z ledu, první díl z trilogie Zahradnictví melodrama Jana Hřebejka Rodinný přítel či rodinná letní komedie Špunti na vodě. Na programu jsou rovněž dokumenty: snímek o legendárním písničkáři Vladimíru Mišíkovi Nechte zpívat Mišíka v režii Jitky Němcové či časosběrný snímek Strnadovi mapující pětatřicet let jednoho manželství z pera dámy českého dokumentu Heleny Třeštíkové. Více informací na www.bestfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 52. MFF Karlovy Vary 8.7.2017

  52. MFF Karlovy Vary

  52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce akreditovaných účastníků. Během festivalu proběhlo 505 projekcí a bylo prodáno 140 067 vstupenek.

   

  I letos zavítala na festival spousta známých jmen. Americký skladatel filmové hudby James Newton Howard na festivalu při zahajovacím ceremoniálu osobně obdržel křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na slavnostní zahájení přijel také držitel Oscara a Zlatého glóbu za hlavní roli ve filmu Místo u moře, americký herec Casey Affleck. Ten během slavnostního zahájení obdržel Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Stejnou cenu si převzala také americká herečka Uma Thurman. Ovšem festivaloví hosté nebyli jen ze Spojených států amerických. Na festivalu bylo možné spatřit například známého francouzského herce Lamberta Wilsona. Festival navštívil také režisér z Velké Británie Ken Loach, který je držitelem mnoha cen nejen z různých festivalů v průběhu mnoha dekád. Mimo jiné je držitelem i Křišťálového globu z Karlových Varů za film Kes ze 17. ročníku v roce 1970. Spolu s ním přijel i jeho dlouhodobý scénárista Paul Laverty. A společně si převzali křišťálové globy za mimořádný přínos světové kinematografii. Z Itálie přijela Jasmine Trinca, aby uvedla snímek Fortunata, který ji vynesl cenu pro nejlepší herečku na letošním festivale v Cannes v sekci Un Certain Regard. V pátek 7.7. se konala debata s Jeremym Rennerem a tím výčet osobností zdaleka nekončí. Jak vidno festival v Karlových Varech má ve světě ohlas a hvězdné osobnosti filmového průmyslu jej každoročně hojně navštěvují.

   

  Udílení hlavních ocenění 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech proběhlo 8.7. 2017 po devatenácté hodině. Křišťálovým glóbem za vítězství na karlovarském festivalu se po patnácti letech může pochlubit český film. Stal se jím Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Cena za režii byla udělena slovenskému režisérovi Peteru Bebjakovi za film Čiara. Zvláštní cenu poroty získal film Muškarci ne plaču. Nejlepším hercem se stal Alexandr Jacenko za svou roli ve filmu Arytmie. Nejlepší herečky byly oceněny dvě a to Jowita Budnik Miodlinkowska a Eliane Umuhire za své vystoupení ve filmu Ptaki śpiewają w Kigali. Cenu prezidenta MFF KV si na závěrečném ceremoniálu převzal režisér Václav Vorlíček. Celkový přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary 29.6.2017

  ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary

  O Twitter účet Vodafonu @VodafoneVary, který každý rok pokrývá dění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, se letos postará ČSFD.cz, konkrétně její zakladatel Martin Pomothy. Doporučení zajímavých filmů, varování před těmi nezajímavými a reportážní „bleskovky" z dění v ulicích, na tiskových konferencích tak budete mít z první ruky nejpovolanějšího filmového a večírkového festivalového dobrodruha ;-)

  Kromě této novinky si opět užijete ovoce, vzešlé z již 11-leté spolupráce Vodafonu s festivalem. Občerstvení, zábavu, hry, neodmyslitelné červené klobouky a bezplatnou 4G LTE Wi-Fi síť vám přinese oblíbena Vodafone pláž, otevřená každý den po dobu festival od 10 – 21 hodin. Centrem pláže bude Vodafone maják, kde operátor nabídne návštěvníkům k vyzkoušení a zapůjčení telefony a tablety s LTE, nebo si budete moct vyzkoušet virtuální realitu na vlastní kůži. Na pláži si taky budete moct natočit video a vyhrát prodloužený víkend v Karlových Varech. Pro zařazení do soutěže stačí video umístit na Instagram pod hashtagem #jsemhvezda. Každý den vyhraje jeden příspěvek. V chill out zóně Café del Vodafone, která pod živými palmami nabídne až 70 lehátek, si budete moct pochutnat nejen na zmrzlině Angelato.

  A v neposlední řade si budete moci vyzkoušet dopravu prostřednictvím červených Velotrixů, které vás odvezou na Vodafone pláž. Po ruce můžete mít také oficiální aplikaci Vodafone KVIFF Guide 2017. Ta vám nabídne program filmů, přehled doprovodných akcí i mapu prostoru. Oficiální aplikace KVIFF pro Android i iOS je ke stažení na www.vodafone.cz/vary. Vstupenky na filmové projekce si můžete rezervovat skrze aplikaci.

 • Obrázek k novince Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého 6.6.2017

  Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého

  11. ročník Ceny Pavla Kouteckého představí výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. K vidění budou v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích - od úterý 6. června do soboty 10. června. Akce letos prošla podstatnými změnami a nově se ponese ve festivalovém duchu. Hravý vizuální koncept vytvořil grafik Bohdan Heblík. Na plakátech tak dominuje typografie "lehce zahnaná do kouta". A právě kouty Pavla Kouteckého budou i ústředním motivem scénografie interiéru Továrny.

   

  Tento rok porota Ceny Pavla Kouteckého nominovala celkem čtyři české celovečerní dokumentární filmy. Tragikomedie FC Roma režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara je věnována romskému fotbalovému týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu. 5 October režiséra Martina Kollára představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím. O vztazích a tvůrčí erekci, která ne vždy končí happyendem, vypráví snímek H*ART ON Andrey Culkové. Jde o slovní hříčku: spojení hard on - erekce, heart - srdce a art - umění. Do zbraně Barbory Chalupové pak nabízí dokumentární dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.


  V kategorii krátkometrážních dokumentů jsou nominovány tři snímky. Jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu představí snímek Backstage režisérů Martina Macha a Dominika Truhláře. Dokument Kittchen - až budu proměněný Tomáše Šťastného se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen. Režisérka Květa Přibylová s filmem Stopy, střepy, kořeny natočila dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného.

   

  Prostor holešovické Továrny ožije na jeden týden nabitým celodenním programem. Jeho dopolední část bude každý den věnována studentům a filmové výchově, navečer se promítne jeden z nominovaných českých filmů, pozdě večer výběr ze světových dokumentrárních festivalů jako například Sundance. "Od letoška jsme se rozhodli výrazně proměnit koncept Ceny PK. Dlouhodobě jsme pociťovali, že v Praze chybí dokumentární událost, kde by diváci měli možnost na jednom místě, během několika dnů, vidět reprezentativní výběr toho nejzajímavějšího z české a světové dokumentární tvorby uplynulého roku," říká Pavla Janoušková Kubečková, která nově, vedle Jarmily Polákové, vede organizační tým. Více informací na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert 28.5.2017

  Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert

  Na čtyři Oscary nominovaný skladatel filmové hudby Danny Elfman obdržel z rukou Martina Pomothyho ČSFD Award za „Unikátního výstředního skladatele soundtracků". K předání ocenění a rozhovoru se skladatelem došlo v jeho nahrávacím studiu v losangeleském Hollywoodu. „Elfman je výjimečný umělec, jeho individualita z něj doslova sálá. Zážitkem byla už atmosféra jeho studia, ve kterém nechybí stovky bizarních rekvizit nebo obrovský stylový plakát Hitchcocka," okomentoval setkání s Elfmanem zakladatel ČSFD.cz Martin Pomothy.

  Danny Elfman zahájí letošní přehlídku klasické, filmové a jazzové hudby Prague Proms. Ve středu 21. června ve Smetanově síni Obecního domu s Českým národním symfonickým orchestrem zahraje nejen své soundtrackové hitovky, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr. „Danny Elfman zkomponoval koncert pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona," vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.

  Exkluzivní ČSFD rozhovor s Dannym Elfmanem o jeho tvorbě, Praze a minulém i nadcházejícím koncertu v rámci Prague Proms, včetně momentu předání ČSFD Awardu, můžete zhlédnout v profilu skladatele.

  Filmová hudba letošní Prague Proms bude uzavřena koncertem „Nejen Hollywoodská noc". ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise zahraje slavné skladby z hollywoodských, ale i legendárních evropských filmů. Vstupenky jsou v prodeji online na webu www.pragueproms.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace