foto

Oskar Czerwenka

  • nar. 5.7.1924
    Vöcklabruck, Rakousko
  • zem. 1.6.2000 (75 let)
    Vöcklabruck, Rakousko

Biografie

Rakouský operní zpěvák Oskar Czerwenka se narodil 5. července 1924 ve městě Vöcklabruck v Rakousku. Jeho otec byl podnikatel. V mládí vyrůstal ve městě Vöcklabruck. Úspěšně zakončil studium a odmaturoval na škole ve městě Gmunden. Hned po maturitě začal studovat obor mezinárodní obchod na univerzitě ve Vídni. Ukázalo se, že to není to pravé a jeho vášní se stala hudba a malování. Hned poté získal hodiny zpěvu u známého učitele hudby Otty Ira.

V roce 1947 hrál poustevníka v opeře Čarostřelec od Carla Maria von Webera ve Štýrském Hradci. V roce 1951 byl obsazen do angažmá Vídeňské státní opery, tam vydržel až do roku 1988.  Mezinárodně hostoval ve všech známých operách ve světě. Mimo jiné účinkoval i v Metropolitní opeře v New Yorku a objevil se i na vystoupení v Salcburku (premiéra opery Der Prozess v roce 1953 od Gottfrieda von Einema) a na festivalu ve městě Bregenz.

Oskar Czerwenka má v repertoáru 75 her. Jeho nejznámější role byla barona Ochse v opeře Der Rosenkavalier od Richarda Strausse. Jeho další důležitá role byl hrabě Waldner v opeře Arabella také od Richarda Srausse. Jeho dalšími role mi např. Osmin v komické opeře Únos ze Serailu od Wolfanga Amadea Mozarta nebo Don Pasquale . Jeho poslední hlavní role byla v roce 1990, zahrál si mlékaře Tevye a to v muzikálu Šumař na střeše. 

Zahrál si také roli Kecala v opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. V roce 1960 byl pořízen záznam ze živého představení, ale Czerwenka pouze roli kecala nazpíval. O šest let později ovšem se už v Die Verkaufte Braut objevil, hrál i zpíval. Objevil se po boku známého operního pěvce Fritze Wunderlicha, který hrál Jeníka. 

Prodaná nevěsta není ovšem jediné představení, které bylo natočeno také pro televizi Mezi další představení natočené pro televizi jsou: Die spanische Stunde (1967 - Ramiro), Der Barbier von Sevilla (1968 - Basilio), Die Entführung aus dem Serail (1969 - Osmin), Der Bürger als Edelmann (1969), Der Türke in Italien (1971 - Don Geronio) a Don Pasquale (1972 - Don Pasquale). 

Byl také výborný amatérský malíř. Jeho exponáty byly na výstavách ve Štýrském Hradci, Mnichově, Salcburku nebo ve Vídni. V roce 1998 vydal svou autobiografii pod názvem Jenseits vom Prater: Erlebtes - Erlittenes - Empfundenes. Jeho manželkou byla zpěvačka Bernadette Grabowsky.

Joe "reich" Ferrone

Herecká filmografie

Filmy

1972 Don Pasquale (TV film)
1966 Die verkaufte Braut (TV film)
1960 Verkaufte Braut, Die (TV film)

TV seriály

1983 Der gute Engel (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky