foto

Peter Tscherkassky

  • nar. 3.10.1958 (62 let)
    Vídeň, Rakousko

Biografie

Rakouský avantgardní filmař se narodil r. 1958 ve Vídni. Na tamní univerzitě vystudoval žurnalistiku a politologii, posléze studoval také filosofii. S avantgardním filmem se poprvé více seznámil během pětidenní série lekcí historika amerického avantgardního filmu, P. Adamse Sitneyho v Rakouském muzeu filmu. Sám začal s natáčením filmů zhruba v roce 1979, koncem roku již dokončil první krátký film KREUZRITTER.

Během své dosavadní kariéry se zúčastnil mnoha festivalů avantgardních filmů - The Light of Periphery – Austrian Avant-Garde Film 1957–1988 (1988), Im Off der Geschichte (1990), Found Footage – Filme aus gefundenem Material (1991), a Unknown Territories – The American Independent Film v r. 1992. V letech 1993 - 1994 byl uměleckým ředitelem rakouského festivalu Diagonale.

Peter Tscherkassky je znám především díky tomu, že vytváří své snímky metodou found footage, tedy nově zpracovává již hotový, nalezený filmový materiál. Sám vyučuje na Univerzitě užitého umění ve Vídni. Je autorem několika odborných textů, v nichž se zaměřuje zejména na historii a teorii avantgardního filmu (např. o Kurtu Krenovi, Matthiasi Müllerovi).

Ninkaa

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce