foto

Živojin Pavlović

  • nar. 15.4.1933
    Šabac, Srbsko, Jugoslávie
  • zem. 29.11.1998 (65 let)
    Bělehrad, Srbsko, Jugoslávie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Od 19 let psal články o filmu a umění do bělehradských novin. Vystudoval malbu na Akademii užitých umění v Bělehradě. Na začátku šedesátých se začal věnovat natáčení a hned jeho první středometrážní film ŽIVE VODE (1961) získal Zvláštní cenu poroty na jugoslávském filmovém festivalu v Pule.

Jeho filmy z konce 60. let - PROBUZENÍ KRYS (1967) a AŽ BUDU MRTEV (1968) vzbudily velký rozruch v Jugoslávii i v zahraničí a jeho dalšímu snímku V PASTI (1969) byla z ideologických důvodů zakázána zahraniční distribuce. V roce 1970 začal Živojin Pavlovič přednášet na Bělehradské filmové škole a mezitím se stal také uznávaným spisovatelem. Na tři roky mu byla zakázána činnost kvůli „zhoubnému vlivu na mládež“ a „negativním a pesimistickým“ vzdělávacím metodám.

Živojin Pavlovič je jedním z představitelů tzv. Černé vlny v jugoslávském filmu (společně např. s Dušanem Makavejevem a Jovanem Jovanovičem), která ukazovala malé chudé a opuštěné lidi žijící na okraji společnosti v socialistické Jugoslávii.

Petr "Camac" Mašata

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1979 Závod o velkou cenu

Dokumentární

1998 Medju nama: Slobodan Perovic (TV film)
1995 Vreme televizije 2 (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace