foto

Anthony Gildès

  • nar. 13.8.1856
    Metz, Francie
  • zem. 6.10.1941 (85 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Anthony Gildès je unikátním zjevem mezi francouzskými herci; v době, kdy se teprve rodil film, byl již vyzrálým divadelním hercem na prahu čtyřicítky, v němé éře se kameře spíše vyhýbal, později ale odehrál bezmála stovku vedlejších až epizodních rolí ve třicátých letech. Narodil se ve starobylém městě Metz poblíž belgických hranic, jeho vlastní jméno bylo Anatole Gleizes. Vyrůstal jen s matkou, která jej měla za svobodna, otce nikdy nepoznal.

Od mládí se věnoval herectví, prošel několika venkovskými divadelními společnostmi, později zakotvil v Paříži, kde hrál hlavně na lidových scénách typu Théâtre Vaudeville, v antickém dramatu Lysistrata ale účinkoval také na scéně Grand Théâtre. Od roku 1916 se začal příležitostně objevovat před filmovou kamerou, celkem třikrát jej ke spolupráci přizval slavný režisér Abel Gance (MATER DOLOROSA, 1917), později hrál advokáta v Duvivierově filmu ROZVOD LADY OSWILLOVÉ (L’homme à l’Hispano, 1926), Gildèsovo angažmá v němé éře ale skončilo na počtu devíti natočených filmů.

Ve třicátých letech měl za sebou již uzavřenou hereckou dráhu na jevišti, teprve s příchodem zvukového filmu se ale naplno rozjela jeho kariéra před kamerou; po celá třicátá léta hrál v několika filmech ročně, nutno dodat, že s přibývajícím věkem klesal význam jeho rolí. Začínal středně velkými úkoly, za zmínku určitě stojí Lamačova francouzská verze komedie C.K. POLNÍ MARŠÁLEK (Monsieur le maréchal, 1931), kde hrál velkou postavu plukovníka, poté dostal větší příležitosti v Allégretových adaptacích osvědčených jevištních předloh (MAM’ZELLE NITOUCHE, 1931; ČOKOLÁDOVÁ PRINCEZNA – La petite chocolatière, 1931).

S Marcem Allégretem točil později ještě několikrát, ke spolupráci jej zvali i další významní režiséři, připomeňme alespoň tituly, které byly tehdy uvedeny i v našich kinech, například ŽEBRAČKA U CHRÁMU NOTRE DAME (Les deux orphelines, 1933). I v následujících letech se objevoval ve významných filmech, v menší roli jej diváci mohli vidět v mezinárodně oceněném Feyderově filmu PENZION MIMOZA (Pension Mimosas, 1934) nebo jako předsedu soudu v BÍDNÍCÍCH (Les Misérables, 1934). Ve filmech různých žánrů střídal různé menší role, býval šlechticem i domovníkem, často byl angažován jen do bezejmenných epizodek starých mužů.

Až do své smrti sekundoval v malých rolích největším hvězdám meziválečného francouzského filmu, znovu často pracoval s významnými režiséry (Christian-Jaque, M. Tourneur, M. L’Herbier, V. Turžanskij), připomeňme alespoň hodnostné historické filmy jako HISTORKY ELYSEJSKÝCH POLÍ (Remontons les Champs Elysées, 1938), KÁŤA, MODRÝ DÉMON CARA ALEXANDRA (Katia, 1938) nebo SRDEČNÁ DOHODA (Entente cordiale, 1939), jen v roce 1938 hrál ve dvanácti filmech. Opět vystupoval v adaptacích klasických literárních děl a osvědčených divadelních předloh, hrál ale i v pokleslé komerční produkci veseloherního žánru.

Anthony Gildès zemřel v Paříži 6. října 1941 ve věku 85 let. V jeho poslední roli starého roztřeseného muže jej diváci mohli vidět až v následujícím roce ve filmu JEDNOU ZA ROK (Caprice, 1942), který byl opět uveden i v našich kinech.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1942 Caprices
1941 Assassinat du Père Noël, L'
Espoirs
My kluci
Nuit de décembre
Premier bal
1940 Komedie štěstí
Miquette
Sur le plancher des vaches
Surprises de la radio, Les
1939 Château des quatre obèses, Le
Deuxième bureau contre kommandantur
Entente cordiale
Ils étaient neuf célibataires
La Famille Duraton
La boutique aux illusions
Ma tante dictateur
Quartier latin
Son oncle de Normandie
1938 Alexis gentleman chauffeur
Deux de la réserve
Dompteur, Le
Hercule
Historky Elysejských polí
Kaťa, modrý démon cara Alexandra
Le Récif de corail
Maison du Maltais, La
Plus beau gosse de France, Le
Plus belle fille du monde, La
Rois de la flotte, Les
Titin des Martigues
Vidocq
1937 27 rue de la Paix
Chaste Suzanne, La
Homme du jour, L'
Josette
L'Habit vert
Les Perles de la couronne
Mirages
Neuf de trèfle
À Venise, une nuit
1936 27 Rue de la Paix
Avec le sourire
Deuxième bureau
Les Croquignolle
Maison d'en face, La
Monsieur Personne
Moutonnet
Paris
Roi, Le
Samson
Taras Bulba
Une gueule en or
Vertige d'un soir
1935 Dora Nelson
En avant la musique
Fanfare d'amour
Justin de Marseille
Le bébé de l'escadron
Le monde où l'on s'ennuie
Mademoiselle Mozart
Pension Mimosas
Un oiseau rare
1934 Bleus de la marine, Les
Bídníci
Hôtel du libre échange, L'
Le malade imaginaire
Prince Jean, Le
Sans famille
Si j'étais le patron
1933 Deux orphelines, Les
L'abbé Constantin
Toto
Une petite femme en or
Zulma en justice
1932 Affaire est dans le sac, L'
Crime du chemin rouge, Le
Feu Toupinel
Le chien jaune
Ordonnance malgré lui
Petite chocolatière, La
Un beau jour de noces
1931 Amour à l'américaine, L´
C. a k. polní maršálek (francouzská verze)
L'amour à l'américaine
Le roi du cirage
Mamzelle Nitouche (francouzská verze)
Rien que la vérité
Tout ça ne vaut pas l'amour
1926 Homme à l'hispano, L'
1921 Blanchette
Un drame sous Napoléon
1917 Droit à la vie, Le
Mater dolorosa

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace