foto

Yana Gupta

  • nar. 23.4.1979 (41 let)
    Brno, Československo

Biografie

Yana Gupta, česká modelka a herečka, která se narodila v Brně jako Jana Synková a v současné době žije a působí v Indii - je první ženou “západně od Kavkazu“, která sklízí úspěchy v indickém filmovém průmyslu.

S modelováním začala v polovině 90. let a před kariérou v Bollywoodu předváděla pro Calvina Kleina nebo Victoria's Secret, objevila se na obálkách řady časopisů (“ELLE“, “Cosmopolitan“) i na kalendáři letecké společnosti “Kingfisher“. Bollywoodský debut přišel v roli tanečnice v tamilském snímku DUM (2003) a písni “Bijli Giri“. Malá taneční camea měla ve filmech MANMADHAN (2004) – píseň “Thathai thathai“, ANNIYAN (2005, Aparichit) – píseň “Remo“ a v telužské produkci GHARSHANA (2004) – píseň "Aadathanamaa". Mihla se také v komedii SHANKARDADA ZINDABAD (2007). Tančila v televizním pořadu na ZoomTV "Mirch Masala", k vidění byla v show stanice Colors TV “Khatron ki khiladi“ uváděné bollywoodskou superstar Akshayem Kumarem, kde se představilo 13 indických top-modelek.

Do května 2005 byla Yana provdaná za indického malíře Satyakama Guptu, se kterým se seznámila nad šálkem kávy a díky kterému se vlastně dostala do Indie. Dalším partnerem byl herec Aftab Shivdasani, v současné době (2008) chodí s hercem a manekýnem Kelly Dorjiem, bývalým přítelem Lary Dutty / Lisy Ray. Představila se na albu Dr Zeuse “Back Unda Da Influence“ (2007) a v klipu pro píseň “Chargai“ z alba “Groundshaker 2“ (2008) Amana Hayera. Nyní se, už jako Yaana, chystá se vydat vlastní popové album, pro které si napsala texty, složila hudbu a na kterém bude pochopitelně také (anglicky) zpívat a než ho dokončí, nebude údajně přijímat žádné další nabídky: "Dál jsem připravena vzít bollywoodské role, pokud se mi tedy bude líbit scénář. Čtu je poslední dva roky, ale zatím se mi nic nelíbilo," říká Yaana.

V roce 2001 se stala novou tváří kosmetiky “Lakme“, kde nahradila modelku Lisu Ray a nedávno se Yana upsala přední indické firmě “Indiagames“ (mobily, počítačové hry). Je vegetariánkou a členkou organizace PETA (hnutí zasazující se o etické zacházení se zvířaty), v jejíchž kampaních ji můžeme také zahlédnout. Svůj volný čas tráví v tělocvičně, aerobikem, tancem, zajímá se o zdravý životní styl, počítače, ale hraje také na klavír a flétnu. Kromě rodné češtiny ovládá španělštinu, japonštinu, angličtinu a částečně i hindštinu. Ideální dovolenou si představuje někde uprostřed oceánu nebo jako toulání českými lesy a malými městečky jen tak s batohem.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie