foto

Wan Wen Liao

  • nar. 1.3.1940 (79 let)
    Tchaj-wan

Biografie

Tajvanský kameraman Wan Wen Liao měl svůj první kameramanský zářez u slavného režiséra Li Chuan-Hsi se snímkem Jiang Ziya Leaves Mountain (1962). S režisérem Li Chuan-Hsinem natočil během 60. let ještě několik zapomenutých martial art filmů a jako herec se objevil i v nedohledatelném akčním snímku Queen of Female Spies Jin Gang (1966).

Během 70. let stál za kamerou u vzácných raritních kung-fu mlátiček, kde hráli známí bojoví umělci jako Yasuaki Kurata, Li Yi-Min, sestry Judy Lee a Sun Chia Ling, nejčastěji ale natáčel s Wangem Yu. Mezi jeho nejznámější účast za kameramanskou seslí patří zřejmě bojové snímky jako The Flash Legs (1977) v hlavní roli s taekwondistou Tan Tao Liangem, Iron Fists (1979) s Kaun Tai Chenem, nebo Master Killers (1980) s taekwondistou Casanovou Wongem.
 
V 80. letech se Wan Wen Liao blýskl ještě kamerou v tajvanských počinech jako Chu Liu Hsiang and Hu Tieh Hua (1980), kde hlavní roli ztvárnila krásná bojovnice Judy Lee, nebo ve fantasy Wolf-Devil Woman (1982). Během 80. let se Wan Wen Li většinou pohyboval s kamerou v žánrech jako fantasy, komedie, či snímky pro dospělé. Počátkem 90. let ukončil svou kameramanskou kariéru a na svém kontě zanechal skoro 50 filmů.

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky