foto

Joy Batchelor

  • nar. 22.5.1914
    Watford, Hertfordshire, Anglie, Velká Británie
  • zem. 14.5.1991 (76 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Anglická režisérka, producentka, spisovatelka a animátorka Joy Batchelor, životní i pracovní partnerka animátora Johna Halase, se narodila 22. května 1914 v anglickém Watfordu.

Ve třicátých letech 20. století potkává svého budoucího manžela Johna Halase a na počátku II. světové války, v roce 1940, spolu zakládají vlastní studio animovaného filmu Halas & Batchelor a stávají se z nich manželé. Společnost začíná jako malé studio se zaměřením na tvorbu reklam a během války získává věhlas díky více než 70-ti animovaným krátkometrážním propagandistickým filmům.

První celovečerní animovaný film z produkce studia s názvem HANDLING SHIPS (Řízení lodí) z roku 1945 se stal prvním britským celovečerním animovaným filmem, jednalo se však o instruktážní film pro britské námořnictvo. Po skončení války kromě krátkometrážní tvorby připravili svůj nejslavnější film a současně první neinstruktážní britský celovečerní animovaný film s celosvětovou distribucí – FARMU ZVÍŘAT.

Studio se mezitím rozrostlo ze skromných podmínek do pozice přední společnosti zabývající se animovaným filmem s několika pobočkami po celé Británii. Proslulo hledáním nových talentů na poli animace i snahou zkoušet nové animační techniky včetně počítačové animace. Mezi nejznámější animované seriály tohoto studia patří FOO FOO, PEPEK NÁMOŘNÍK či DODO, KLUK Z VESMÍRU (1965-70).

Jako režisérka v televizi se podílela na vzniku řady TV seriálů (např. legendární ADDAMS FAMILY).

Tomáš "hippyman" Tesař

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace