foto

John Halas

  • nar. 16.4.1912
    Budapešť, Uhry, Rakousko-Uhersko
  • zem. 21.1.1995 (82 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jeden ze zakladatelů britské animované školy, John Halas, se narodil 16. dubna 1912 v Budapešti. Původně se jmenoval János Halász, než své jméno poangličtil. V době studií malířství v Budapešti byl výrazně ovlivněn hnutím Bauhaus, kde se také začal věnovat animaci. Ve třicátých letech emigruje do Anglie, kde se seznámí s britskou scenáristkou a animátorkou Joy Batchelor.

Na počátku II. světové války, v roce 1940, spolu zakládají vlastní studio animovaného filmu Halas & Batchelor a stávají se z nich manželé. Společnost začíná jako malé studio se zaměřením na tvorbu reklam a během války získává věhlas díky více než 70-ti animovaným krátkometrážním propagandistickým filmům.

První celovečerní animovaný film z produkce studia s názvem HANDLING SHIPS (Řízení lodí) z roku 1945 se stal prvním britským celovečerním animovaným filmem, jednalo se však o instruktážní film pro britské námořnictvo. Po skončení války kromě krátkometrážní tvorby připravili svůj nejslavnější film a současně první neinstruktážní britský celovečerní animovaný film s celosvětovou distribucí – FARMU ZVÍŘAT.

Studio se mezitím rozrostlo ze skromných podmínek do pozice přední společnosti zabývající se animovaným filmem s několika pobočkami po celé Británii. Proslulo také hledáním nových talentů na poli animace i nových animačních technik včetně počítačové animace. Mezi nejznámější animované seriály tohoto studia patří FOO FOO (1959-60), DODO, KLUK Z VESMÍRU (1965-70) či POPEYE THE SAILOR.

Přestože studio již zaniklo, většina z 2000 filmů dnes tvoří součást sbírek společnosti The Halas and Batchelor Collection Limited, založené v r. 1996. Historii slavného studia Halas & Batchelor podrobně popsala v knize Halas & Batchelor Cartoons: An Animated History (2006) dcera obou animátorů, Vivien Halas, společně s teoretikem animace Paulem Wellsem.

Kromě vedení studia, režie a produkce filmů byl John Halas také autorem řady knih o animaci, zejména Art in Movement, kterou napsal v roce 1970 s Rogerem Manvellem. Podstatná je také jeho role spoluzakladatele a prezidenta (1960 – 1985) mezinárodního sdružení ASIFA (International Animated Film Association).

Tomáš "hippyman" Tesař

Scenáristická filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace