foto

Laura Nucci

  • nar. 26.2.1913
    Carrara, Toskánsko, Itálie
  • zem. 30.1.1994 (80 let)
    Řím, Lazio, Itálie

Biografie

Herečka Laura Nucci byla aktivní před kamerou již od počátku třicátých let, a i když jen zřídka hrála velké role, patřila tehdy mezi oblíbené tváře italského stříbrného plátna. Narodila se ve starobylém městě Carrara v severní Itálii a s filmem začala spolupracovat jako osmnáctiletá, v jejích počátcích ji několikrát angažoval významný režisér Alessandro Blasetti, v menších rolích se objevila v jeho filmech BĚŽECKÝ ZÁVOD (Palio, 1932), TÁTOVA ZAMĚSTNANKYNĚ (L′impiegata di papa, 1934) nebo historickém eposu 1860 (1934).

Mezitím začaly přicházet i nabídky od dalších režisérů, byl to například C. L. Bragaglia nebo český filmař Gustav Machatý, který tehdy působil v Itálii (BALETKY – Ballerine, 1936). Svou vizáží i zabarvením hlasu byla Laura Nucci předurčena k postavám amorálních svůdnic a těmito hereckými úkoly ji režiséři zahrnovali po celá třicátá léta. Velké role odehrála v několika historických filmech (CONDOTTIERI, 1937; RYTÍŘ ZE SAN MARCA – Il cavaliere di San Marco, 1939; KORUNOVANÁ LÁSKA – Amore imperiale, 1941), uplatnění našla i v dobově úspěšných společenských komediích (LOTERIE LÁSKY – La mia canzone al vento, 1939; BYLO NÁS SEDM VDOV – Eravamo sette vedove, 1939).

Po válce se Laura Nucci pro svět filmu dočasně odmlčela a nové zázemí našla na divadelních jevištích, později začala spolupracovat také s novým začínajícím médiem – televizí. Filmy začala znovu točit častěji až v polovině padesátých let, tentokrát ale již jen ve vedlejších, často až epizodních rolích. Objevovala se znovu v historických filmech (CATERINA SFORZA, ŘÍMSKÁ LVICE – Caterina Sforza, la leonessa di Romagna, 1959), později to byl tehdy populární žánr sandálu a meče (ZLATO PRO CÍSAŘE – Oro per i cesari, 1962; SORAYA – OTROKYNĚ ORIENTU – Anthar l′invicibile, 1964), dále to byly westerny a horory. Pro tyto typy filmů řada italských herců přijímala anglické pseudonymy, Laura Nucci tehdy vystupovala jako Laureen Nuyen.

Později se objevila v úspěšném režijním debutu Massima Troisiho ZAČÍNÁM OD TŘÍ (Ricomincio da tre, 1981), její poslední větší postavou před kamerou byla role matky hlavního hrdiny (J. L. Trintignant) v dramatu ZÁSAH DO SRDCE (Colpie al cuore, 1983). Po několika dalších angažmá v televizi se úplně naposledy mihla ve filmu BRATŘI ITÁLIE (Fratelli d′Italia, 1989).

Laura Nucci zemřela v Římě 30. ledna 1994 ve věku 80 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky