foto

Denise Bosc

  • nar. 19.7.1916
    Paříž, Francie
  • zem. 9.3.2002 (85 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Denise Bosc pocházela z uměleckého prostředí, jejím otcem byl divadelní a filmový herec Henri Bosc (1884-1967), jejich vlastní příjmení bylo Danviolet, Denise ale později přijala otcův umělecký pseudonym. Filmovou kariéru zahájila ve dvaceti letech menšími rolemi v několika dnes již málo známých filmech z roku 1937, v následujícím roce hrála již hlavní role (CLODOCHE, 1938), zajímavou titulní roli marocké dívky spoutané konvencemi své země a doby hrála v dramatu YAMILE POD CEDRY (Yamile sous les cedres, 1939).

Do počátků herecké dráhy Denise Bosc spadá také zajímavá účast v dabingu, který se na konci třicátých let začal ve Francii postupně rozvíjet. Americká společnost MGM tehdy angažovala pro dabing svých filmů známé francouzské herce a Denise Bosc namluvila slavnou Olivii de Havilland ve filmu SOUKROMÝ ŽIVOT ALŽBĚTY A ESSEXE (Essex and Elizabeth, 1939), kvůli počátku druhé světové války byl však tento titul ve Francii uveden až v roce 1945. V době německé okupace se Denise Bosc věnovala hlavně divadlu, začínala v Théâtre de l′Atelier, v letech 1942-1945 působila na nejslavnější francouzské divadelní scéně Comédie Française a dostala tady příležitost v inscenacích Mrtvá královna, Měšťák šlechticem nebo Saténový střevíček.

S koncem války se Denise Bosc vrátila k filmování a menší rolí se divákům připomněla v detektivním příběhu SKLEPY V HOTELU MAJESTIC (Les caves du Majestic, 1945). Pod režijním vedením Karla Lamače se pak objevila v hudební komedii JEDNA NOC V TABARINU (Une nuit a Tabarin, 1947), mezitím dostala hlavní roli v melodramatickém příběhu MOŘSKÁ RŮŽE (La rose de la mer, 1946), v němž byl jejím partnerem tehdy populární Roger Pigaut. Souběžně se vrátila i k práci v dabingu, který nakonec zastínil všechny její ostatní aktivity. V řadě filmů namluvila slavné americké herečky jako Irene Dunne nebo Lana Turner, nadále hrála i divadlo, pro filmovou kameru však přestala existovat na bezmála čtvrt století.

Manželem Denise Bosc byl divadelní herec Robert Marcy (*1920), známý též jako Robert Marx. Jejich syn Renaud Marx je též hercem, uplatňuje se především v dabingu, hrál také v několika seriálech. Před filmovou kameru se Denise Bosc vrátila až v 70. letech, kdy se v menší roli ministryně objevila v komedii MÍCHANÁ VAJÍČKA (Les oeufs brouillés, 1976), příležitostně účinkovala také v televizi. Zemřela 9. března 2002 ve věku 85 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1973 Jeanne d'Arc (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky