foto

Juliette Faber

  • nar. 19.3.1919
    Grevenmacher, Lucembursko
  • zem. 13.7.2008 (89 let)
    Pontoise, Francie

Biografie

Herečka Juliette Faber pocházela z Lucemburska, ale když se její matka podruhé provdala za francouzského důstojníka, přesídlila rodina do Francie. Juliette od dětství hrála na klavír, později získala i hereckou průpravu a koncem třicátých let začala hrát divadlo v Perpignanu. Brzy zaujala i vlivné lidi od filmu a debutovala vedlejší rolí v komedii BLÁZNIVÁ PANNA (La vierge folle, 1938).

Za války se Juliette Faber přestěhovala do Paříže a začala hrát na divadelních scénách Théâtre de l´Oeuvre a Théâtre de Montparnasse, souběžně nadále hrála i ve filmech. I když její filmografie není početně nijak oslnivá, v první polovině čtyřicátých let se z ní stala nadějná hvězda francouzské kinematografie. Partnerskou dvojici vytvořila ve dvou filmech s Françoisem Périerem (ŠŤASTNÉ DNY – Les jours heureux, 1941; SŇATEK Z LÁSKY – Le mariage d´amour, 1942), vyšší umělecké hodnoty má slavné justiční drama NEZNÁMÝ V DOMĚ (Les inconnus dans la maison, 1942), v němž hrála dceru hlavního hrdiny, právníka Loursata. Svou krásou pak doplnila kriminálku KOMISAŘ MAIGRET ZASAHUJE (Picpuc, 1943), která byla ve své době uvedena i v českých protektorátních kinech.

Dá se říci, že s koncem války dospěla ke konci i sláva Juliette Faber. Měla před sebou sice ještě dvanáct filmů, v nich na ni čekaly ale již jen vedlejší role. Zajímavou nabídkou byla opětovná spolupráce s režisérem André Cayattem, který ji obsadil do svých nadčasových justičních dramat SPRAVEDLNOSTI JE UČINĚNO ZADOST (Justice est faite, 1950) a JSME VŠICHNI VRAHOVÉ (Nous sommes tous des assassins, 1952). Poslední skutečně velkou roli odehrála jako učitelka Lise Arnaudová po boku Bernarda Bliera ve filmu ŠKOLA NEZBEDNÍKŮ (L­'école buissonnière, 1949), později se objevila v komedii OKNO DOKOŘÁN (Par-dessus le mur, 1960), taktéž kdysi uvedené v našich kinech.

V padesátých letech začala Juliette Faber spolupracovat s televizí, souběžně pokračovala i s jevištní prezentací a hrála v divadle Théâtre de l´Atelier. Poslední filmovou roli odehrála ve švýcarském filmu KONEC CESTY (Le chemin perdu, 1980), pro televizi ale točila ještě v devadesátých letech.

Juliette Faber zemřela v Pontoise v severní Francii 13. července 2008 ve věku 89 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky