foto

Rossana Martini

  • nar. 10.9.1926
    Fidenza, Itálie
  • zem. 2.2.1988 (61 let)
    Terst, Itálie

Biografie

Počátek umělecké kariéry italské herečky Rossany Martini je spojen se skandálem ohledně volby Miss Itálie v roce 1946. Narodila se v toskánském městě Empoli a v roce 1946 se zúčastnila první poválečné soutěže o nejkrásnější dívku Itálie. Zaujala sice odbornou porotu a titul získala, veřejnost ale preferovala Silvanu Pampanini a rozhořčený dav musela nakonec rozehnat policie. Později se Rossana se Silvanou setkala v rozhlasovém vysílání, kde však plánované natáčení rozhovoru skončilo fyzickým útokem ze strany Rossany.

Obě dívky se později prosadily ve filmu, nutno podotknout, že Silvana Pampanini byla podstatně úspěšnější. Rossana Martini debutovala menší rolí v dobrodružném filmu PAŠERÁCI NA MOŘI (I contrabbandieri del mare, 1949), který však neměl příliš velký úspěch ani ve své době. Po několika dalších méně známých filmech zaujala až s komedií SABRININY KRÁSNÉ NOHY (Le bellissime gambe di Sabrina, 1959), kde hrála jednu z hlavních rolí a podle mínění odborníků nikoli špatně. Velkými hereckými úkoly ji pak zahrnul režisér Carlo Lizzani, hrála například v jeho filmu HOŘKÝ ŽIVOT (La vita agra, 1964), pak se provdala za herce Massara Krismana a spolu hráli ve westernu VYMAHAČ (Requiescant, 1967, opět v režii Carla Lizzaniho), v dalších filmech byla Rossana uvedena v titulcích pod příjmením Krisman.

Po vedlejší roli v životopisném příběhu o slavném malíři EL GRECO (1966) uzavřela Rossana Martini svou hereckou kariéru dramatem BARBAGIA (1969), v němž hlavní roli hrál Terence Hill. Poté se stáhla do ústraní a žila v Terstu, kde zemřela 2. února 1988 ve věku 62 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky