Reklama

Reklama

Shaike Ophir

Shaike Ophir

nar. 04.11.1929
Jeruzalém, Palestina

zem. 17.08.1987 (57 let)
Tel Aviv, Izrael

Biografie

Shaike Ophir byl uznávaný izraelský komik. Narodil se do umírněně zbožné rodiny (masorti) jako Ješajahu Goldstein, a to v Jeruzalémě, v Britském mandátu Palestina. V pestrém prostředí Jeruzaléma si osvojil jak jidiš a ladino, tak arabštinu. Jako mladistvému se mu podařilo narukovat do elitních vojenských jednotek Palmach (některé zdroje uvádějí, že mu bylo šestnáct, jiné dokonce čtrnáct let). Když v roce 1947 vznikl armádní umělecký soubor Čizbatron, stal se jeho součástí a hvězdou.

Rodiště na území budoucího Izraele a iniciativní služba vlasti sice dobře zapadají do profilu ideálního Izraelce, úzce spjatého s mladým státem, obzory Shaike Ophira byly nicméně širší. V letech 1950–1952 studoval ve Francii pantomimu u Étienna Decrouxe a snažil se tuto uměleckou disciplínu etablovat i v Izraeli založením pantomimického divadla pod záštitou divadla Ha-Kameri.

V polovině padesátých let se poprvé objevil ve filmu, nejprve v malé roli ve snímku Even al kol mayl (1955) a vzápětí ve výraznější úloze svérázného vojáka ve filmu Maase be-monit (1956), který je pokládán za průlom na poli izraelské komedie. Následně ale Shaike Ophir odešel sbírat zkušenosti do Spojených států a do Izraele se vrátil až začátkem šedesátých let. V šedesátých letech pak v Izraeli vystupoval v komických scénkách, v nichž s pomocí pantomimy a imitace ztvárnil rozmanitou škálu lidských typů. Některé jeho výstupy jsou pokládány za klasiku izraelské zábavy. Mimoto režíroval první pásma populárního izraelského komického tria Ha-gašaš ha-chiver.

Následně se vrátil k filmu. Celkem hrál ve 28 snímcích, ale nejoblíbenější jsou komedie, jejichž scenáristou i režisérem byl Ephraim Kishon: ve filmech Ervinka (1967) a Tealat Blaumilch (1969) nestojí postava policisty ztvárněná Ophirem přímo v popředí, ale v Ha-šoter Azulai (1970) se stává postavou ústřední a titulní. Příběh muže, který se cítí být předurčen k práci policisty navzdory všemu, zejména očekáváním nadřízených, má v Izraeli status kultovního filmu a uznání dosáhl i v zahraničí: v roce 1972 vyhrál Zlatý globus v kategorii nejlepší cizojazyčný film, byl nominován na Oscara a získal i další ocenění. Ophir hrál hlavní roli také v Kishonově filmu Ha-šual be-lul tarnegolot (1978), tento film však ve své době propadl. Shaike Ophir napsal scénář pro komedii Chameš meot elef šachor (1977). Sám film také režíroval.

Na konci sedmdesátých let a v letech osmdesátých popularita Shaike Ophira upadala, nakonec vystupoval veřejně pouze v televizních kurzech arabštiny. Shaike Ophir byl dvakrát ženatý a v obou manželstvích se narodil vždy jeden syn a jedna dcera, celkem tedy čtyři děti, včetně herečky Karin Ophir. Shaike Ophir byl silným kuřákem a zemřel v padesáti sedmi letech na rakovinu plic. Posmrtně začala jeho obliba postupně opět stoupat. Dokladem uznání je, že od roku 2004 se izraelská filmová cena jmenuje Ophir.

Markéta "Bilqis" Šebestová

Herec

Scenárista

Reklama

Reklama