foto

Georges Grey

  • nar. 19.1.1911
    Lyon, Francie
  • zem. 2.4.1954 (43 let)
    Passy, Francie

Biografie

Francouzský herec Georges Grey patřil za druhé světové války k populárním osobnostem, především je ale spojen s tvorbou významného režiséra Sachi Guitryho. Pocházel z Lyonu a jeho vlastní jméno bylo Georges Jean Gacon. V Paříži žil od počátku 30. let dvacátého století a jako začínající divadelní herec našel zázemí v souboru Sachi Guitryho. S ním začal brzy spolupracovat i jako filmový herec a poprvé se objevil v bezejmenné roli mladíka v historickém velkofilmu PERLY Z KORUNY (Les perles de la couronne, 1937).

Díky své pohledné vizáži se brzy dostal i k větším rolím, opět v režii Sachi Guitryho hrál knížete de Joinville ve filmu HISTORKY Z ELYSEJSKÝCH POLÍ (Les remontons de Champs Elysées, 1938). Z dalších Guitryho filmů připomeňme snímek ČTVERYLKA (Quadrille, 1938), v jejíž divadelní předloze hrál Georges Grey v Théâtre de la Madeleine. Greye začali oslovovat i další významní režiséři a například Marcel Pagnol mu svěřil roli svůdného důstojníka Jacquese v dodnes vysoce hodnoceném filmu STUDNAŘOVA DCERA (La fille du puisatier, 1939). Za války patřil Georges Grey k velmi vytíženým hercům a například jen v roce 1942 hrál velké role v pěti filmech. Znovu to bylo i se Sachou Guitrym, v jehož filmu PODIVUHODNÉ OSUDY DESIRÉE CLARY (Le destin fabuleux de Desirée Clary, 1942) ztvárnil napoleonského generála Junota. Ve své době byl i v českých kinech uveden melodramatický příběh MODRÝ ŠÁTEK (Le voile bleu, 1942), v němž hrál menší, ale pro děj podstatnou roli doktora Gérarda.

Po válce byl Georges Grey ještě několikrát přizván různými režiséry k velkým hereckým úkolům, v Guitryho životopisném filmu KULHAVÝ ĎÁBEL (Le diable boiteux, 1948) hrál znovu napoleonského generála, tentokrát Caulaincourta. Poslední filmovou roli odehrál v historické detektivce FARMA SEDMI HŘÍCHŮ (La ferme de sept péchés, 1949). Vážné onemocnění mu zabránilo pokračovat v další herecké dráze. Zemřel 2. dubna 1954 ve věku 43 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky