foto

Henri Colpi

  • nar. 15.7.1921
    Brig, Švýcarsko
  • zem. 14.1.2006 (84 let)
    Menton, Francie

Biografie

Natočil jen pět celovečerních filmů, pracoval ale i v televizi, kromě toho proslul také jako uznávaný střihač a novinář a celkově se svou tvorbou francouzský režisér Henri Colpi zařadil mezi významné filmaře druhé poloviny dvacátého století. Narodil se v malém městečku Brig na jihu Švýcarska a na univerzitě ve francouzském Montpellieru studoval literaturu. Poté odešel do Paříže, kde si doplnil vzdělání na renomované filmové škole IDHEC (Institut des hautes études cinématographiques). Působil jako novinář a již v roce 1947 vydal filmovou encyklopedii Film a jeho tvůrci (Le Cinéma et ses hommes).

V padesátých letech začal pracovat jako střihač, nejprve na krátkých filmech a dokumentech, na pozici asistenta střihu měl podíl i na Chaplinově filmu KRÁL V NEW YORKU (A King in New York, 1957), poté sestříhal dva zásadní filmy Alaina Resnaise (HIROŠIMA, MÁ LÁSKA – Hiroshima mon amour, 1959; LONI V MARIENBADU – L’année dernière à Marienbad, 1960). Teprve ve čtyřiceti letech si vyzkoušel samostatnou režii a na námět Marguerite Duras natočil drama TAK DLOUHÁ NEPŘÍTOMNOST (Une aussi longue absence, 1961). Za příběh ženy (Alida Valli), která v žebrákovi se ztrátou paměti (Georges Wilson) pozná svého od války pohřešovaného manžela, získal Colpi ještě před premiérou prestižní cenu Prix Louis Delluc. V roce 1961 byl film vyznamenán Zlatou palmou na festivalu v Cannes a ještě v roce 1965 byl Henri Colpi oceněn jako nejlepší zahraniční režisér v Japonsku.

Další dva filmy realizoval Colpi ve spolupráci s Rumunskem. Za film CODIN (Codine, 1963) byl v Cannes oceněn jako nejlepší scénárista, v rumunských exteriérech a barrandovských studiích v Praze pak s Marinou Vlady natočil film BEZEJMENNÁ HVĚZDA (Mona, l’étoile sans nom, 1964). Mezitím nadále pro jiné režiséry pracoval jako střihač, koncem šedesátých let začal točit také v televizi (seriál THIBAUD, 1969). Se slavným komikem Fernandelem natočil jeho poslední film, lyrický příběh TĚŽKÉ LOUČENÍ (Heureux comme Ulysse, 1970); k realizaci tohoto filmu díky Fernandelově účasti i vlastnímu získanému renomé obdržel značné finanční prostředky, návštěvnost v kinech však nenaplnila očekávání. Slabší divácký ohlas byl ostatně společný všem Colpiho filmům, a to i přes uznání odborníků.

Ve spolupráci s dalšími režiséry se podílel na vzniku historického televizního seriálu SLAVNÉ ÚTĚKY (Les évasions célebrès, 1972), ve francouzsko-italské koprodukci natočil svůj poslední celovečerní film na motivy románu Julese Verna TAJUPLNÝ OSTROV (La isla misteriosa, 1973), který byl pak ještě upraven pro potřeby televizního vysílání jako stejnojmenný seriál. Poté ještě natočil tři televizní filmy. V různých profesích nadále spolupracoval s filmem, jako autor písňového textu je podepsán pod Beckerovým dramatem VRAŽEDNÉ LÉTO (L’été meurtrier, 1983), znovu byl i střihačem (VELKÝ BRATR – Le grand frère, 1982), na Tarkovského filmu OBĚŤ (Offret – Sacrifiatio, 1983) měl podíl jako technický poradce. Svou filmografii nakonec uzavřel i dvěma menšími hereckými rolemi, v životopisném filmu LACENAIRE (1990) se mihnul jako ředitel věznice.

Henri Colpi zemřel v malém přímořském městečku Menton na hranicích s Itálií 14. ledna 2006 ve věku 84 let. Pohřben je v Sète na břehu Středozemního moře v jižní Francii.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Filmy

1982 Le château de l'Amaryllis (TV film)
1973 Tajuplný ostrov
1970 Těžké loučení
1965 Bezejmenná hvězda
1962 Codin
1961 Tak dlouhá nepřítomnost

TV seriály

1977 Bergeval père et fils (TV seriál)
1975 Pèlerinage, Le (TV seriál)
1973 Tajuplný ostrov (TV seriál)
Tajemství ostrova (E06)
Černý prapor (E05)
Opuštěni (E04)
další epizody (6)
1972 Slavné útěky (TV seriál)
1970 Noëlle aux quatre vents (TV seriál)
1969 Fortune (TV seriál)
1968 Thibaud (TV seriál)

Střihačská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1973 Tajuplný ostrov
1962 Codin

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1992 Le cercle de minuit (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky