foto

Colette Ripert

  • nar. 17.6.1930
    Pernes-les-Fontaines, Francie
  • zem. 15.5.1999 (68 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Dnes málo známá francouzská herečka Colette Ripert se před kamerou začala objevovat již v patnácti letech, a i když krátce po druhé světové válce hrála v řadě filmů různých žánrů, její kariéra nakonec nebyla nijak oslnivá. Pocházela z malého městečka Pernes-les-Fontaines na jihu Francie, před filmové kamery ji poprvé postavil komerčně úspěšný režisér Gilles Grangier, který ji poskytl prostor ve vedlejších rolích v komediích 30 A 40 (Trente et quarante, 1945) a KONDIČNÍ JÍZDA (Leçon de conduite, 1945), objevila se také v mysteriózním snímku SYLVIE A FANTOM (Sylvie et le fantôme, 1946) režiséra Clauda Autant-Lary.

Kromě filmu se Colette Ripert ve druhé polovině čtyřicátých let 20. století začala uplatňovat i v divadle, hrála ale jen na okrajových pařížských scénách, objevila se například ve slavné komedii Oscar, ovšem ještě předtím, než ji na jevišti a později i ve filmu proslavil Louis de Funes (Théâtre des Célestins, 1959). Mezitím na své kinematografické konto střádala další středně velké role v komediích (POSTAREJ SE O AMÁLKU – Occupe-toi d’Amélie, 1949; MÝCH SEDM HŘÍCHŮ –J’avais sept filles, 1954) i v průměrně úspěšných kriminálkách (LIDSKÁ KŮŽE – La peau d’un homme, 1951; PŘIPRAV SE NA HRU, CALLAGHANE – À toi de jouer, Callaghan, 1955).

K větším úspěchům Colette Ripert nutno připočíst komedii KRÁL KAMELOTŮ (Le roi des camelots, 1951), kterou ve francouzských kinech viděly více než čtyři milióny diváků (tady vytvořila ústřední pár s Robertem Lamoureuxem). Na přelomu 50. a 60. let Colette Ripert s filmem de facto skoncovala, až po delší přestávce se objevila v menší roli zákaznice v komedii PŘÍPADNÝ SŇATEK MOŽNÝ (Cours après moi que je t’attrape, 1976), její filmografii uzavírá titul TAKHLE TO DĚLÁME V MOSKVĚ (Twist again à Moscou, 1986), mezitím se ale v hojné míře začala uplatňovat v televizi. Hrála v několika seriálech, větší příležitosti jí přinesly i televizní adaptace divadelních her, jako markýzu de Pompadour ji diváci mohli vidět v televizní inscenaci FIGARO SEM, FIGARO TAM (Figaro-ci, Figaro-là, 1972), hrála také v adaptaci známé divadelní hry NÁVŠTĚVA STARÉ DÁMY (La visite de la vieille dame, 1971).

Colette Ripert zemřela v Paříži 15. května 1999 ve věku 69 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky