foto

Maude Fealy

  • nar. 4.3.1883
    Memphis, Tennessee, USA
  • zem. 9.11.1971 (88 let)
    Woodland Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

Tato americká divadelní a filmová herečka, která se objevila v téměř každém filmu Cecila B. DeMilleho, se narodila jako Maude Mary Hawk v roce 1883 ve městě Memphis, Tennessee. Její matka Margaret Fealy byla taktéž herečka a učitelka herectví. Když byla Maude malá, matka se znovu provdala za Rafeella Cavallo, který byl prvním dirigentem Pueblo Colorado Symphony Orchestra a tím střídavě žila v Coloradu většinu svého života. Na pódiu se spolu se svou matkou pohybovala od svých třech let, matka ji pilně připravovala na její debut v r. 1900 na Broadwayi v QUO VADIS a opět vystupovaly společně. V letech 1901-1902 podnikla turné po Anglii s hercem Williamem Gillettem, s hrou SHERLOCK HOLMES. Ačkoli se mezi kuloáry i mimo ně šeptalo, že se s Gillettem zasnoubili, Fealy to popřela a nikdy k žádnému sňatku nedošlo. Mezi roky 1902 a 1905 často trávila čas na turné se společností Sira Henryho Irvinga po Velké Británii a od roku 1907 již byla hvězdou i ve Spojených státech.

Svoji kariéru dále soustředila do němých filmů, se kterými v roce 1911 začala, a to pro Thanhouser Studios, pro něž natočila dalších 18 filmů až do roku 1917, po němž se ve filmu neobjevila po čtrnáct let. V roce 1912 a 1913 uspořádala a také hrála v představeních se společností Fealy-Durkin Company v Casino Theatre v Denveru a následující rok započala turné po západě Spojených států. Stala se komerčně úspěšnou coby dramatička-herečka. Spolu s proslulým newyorkským dramatikem Grantem Stewartem napsali hru THE RED CAP, se kterou vystupovala v National Theatre v Chicagu v srpnu 1928. Ačkoli v produkci této hry nebyla mezi obsazenými, děj hry se točí kolem vynálezu bicyklového nosiče údajně vynalezeného samotnou Maude. Novinový článek, jež se věnuje tomuto vynálezu, který by mohl být originální a reklamní senzací, tak hře vytvořil reklamu. Maude je autorkou anebo spoluautorkou dalších her jako například AT MIDNIGHT či THE PROMISE. V průběhu své kariéry Maude vyučovala herectví v mnoha městech, kde žila např. v Michiganu, Burbanku, Kalifornii, Denveru. Do 30. let žila v Los Angeles, kde se začlenila do projektu Federal Theatre Project a ve svých 50. letech se vrátila k filmu ve vedlejších rolích, kupříkladu v THE TEN COMMANDMENTS, přičemž její role nebyla uvedena v titulcích. Pozdější kariéru zasvětila psaní pro divadlo, školní přednášky a jiné kulturní organizace.

Maude byla třikrát vdaná, prvním manželem se roku 1907 stal Hugo Loius Sherwin, mladý anglický divadelní kritik. Vzali se tajně, jelikož předpokládali, že její panovačná matka nebude souhlasit. Bohužel pár se brzy odcizil a nakonec rozvedl (1909) a navíc se Maude téměř okamžitě provdala za herce Jamese Petera Durkina. Manželství také skončilo rozvodem (1917). Tři roky nato se provdala za Johna Corta Jr., manželství bylo roku 1923 zrušeno a pak už se nevdala. Maude Fealy neměla nikdy děti. Zemřela v roce 1971 ve věku 88 let v Los Angeles, Kalifornii, v domově důchodců, kde se mimo jiné léčila ze své arterosklerózy.

Irena "AIMÉE" Krejčová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace