foto

Jean-Henri Chambois

  • nar. 23.10.1907
  • zem. 1997

Biografie

Francouzský herec Jean-Henri Chambois hrál hlavně divadlo, později proslul především dabingem postavy Sherlocka Holmese v hollywoodských filmech, zatímco před kamerou se objevoval jen zřídka. Narodil se v roce 1907 a jeho profesionální herecké začátky jsou spojeny s nejslavnější scénou Comédie Française, kde se poprvé uplatnil v roce 1932.

V meziválečném období se stal i příležitostným filmovým hercem, po válce pak častěji hrál v pařížském divadle Théâtre Michodière. Právě po válce se dostal i k dabingu a amerického herce Basila Rathbona namluvil celkem ve dvanácti filmech s Sherlockem Holmesem. Z jeho pozdější filmografie stojí za připomenutí drama MUŽ SE ZLATÝMI KLÍČI (L'homme aux clefs d'or, 1956), v němž byla jeho dcerou začínající Annie Girardot. Později se objevil jako předseda soudu v Cayattově dvoudílném filmu ŽIVOT V MANŽELSTVÍ (La vie conjugale, 1963).

Co se týče jeho práce v dabingových studiích, sluší se uvést, že jeho hlas zazněl ve třech bondovkách, daboval také postavy ze zahraniční i domácí animované produkce. Kromě toho navázal spolupráci s televizí a v šedesátých letech se začal objevovat v historických seriálech. Ve filmu se příležitostně objevoval v rolích soudců, policejních komisařů nebo hotelových ředitelů, dvakrát točil například se slavným Bourvilem (DOBRÉ DŮVODY – Les bonnes causes, 1963), objevil se také po boku tehdy slavné Michèle Mercier (ZLATÁ VDOVA – Un veuve en or, 1969).

Kromě dabingu, filmu a televize nadále hrál divadlo, kromě již zmíněného Théâtre Michodière se objevoval na dalších pařížských scénách Théâtre du Gymnase nebo Théâtre de la Renaissance. Během sedmdesátých let častěji točil v televizi, mimo jiné dostal několik příležitostí v německých seriálech. Před kamerou stál naposledy jako rodinný lékař ve filmu VZAL JSEM SI STÍN (J'ai épousé une ombre, 1983).

Jean-Henri Chambois zemřel v roce 1997 ve věku nedožitých devadesáti let, zanechal po sobě jen něco málo přes dvacet filmových rolí.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace